Ponad stuletni gmach ZS nr 5 przechodzi renowację

Autor: A. Karczewska fot. PIM
REKLAMA

Kolejny zabytkowy budynek będący siedzibą placówki oświatowej w Poznaniu przechodzi renowację. Ponad stuletni gmach Zespołu Szkół nr 5 w Poznaniu jest w trakcie remontu elewacji, a pierwsze efekty prac zaczynają być widoczne.

Budynek w rogu ul. Różanej i Niedziałkowskiego ma już ponad 100 lat i od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków. Oznacza to, że wszelkie prace wykonywane są pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Inwestycja obejmuje m.in. naprawę rys, pęknięć i ubytków w murze, naprawę i uzupełnienie tynku, renowację podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów, a także osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ściany fundamentowej.

Obecnie trwają prace przy remoncie zachodniej elewacji. Wymieniana jest stolarka okienna i drzwiowa. Zachowywany jest dawny niebieski kolor. Właśnie w tym kolorze odrestaurowano już m.in. drzwi do przedszkola, przywracając im pierwotny charakter.

W ramach renowacji odnawiane są elementy architektury barokowo-klasycystycznej, w tym ozdobne płaskorzeźby z piaskowca. Dzięki wcześniejszym badaniom specjalistycznym możliwe było wskazanie pierwotnego koloru poszczególnych elementów zdobień.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA