Poznań upamiętnił 81. rocznicę napaści sowietów na Polskę

W Poznanu odbyły się uroczystości związane z 81. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. We wspólnych obchodach udział wzięli przedstawiciele m.in. władz samorządowych, wojewódzkich i miejskich.

Podobnie jak inne uroczystości w tym roku, także i dzisiejsza odbyła się przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Liczba uczestnikó została ograniczona, stosowano zasadę dystansu społecznego i zakrywania nosa i ust.

Obchody rozpoczęła msza święta, którą odprawiono w Farze Poznańskiej. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie złożono kwiaty.

Główna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty i odmówili modlitwę ekumeniczną.

Jak podkreślał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, obchody rocznicy to nie tylko przypomnienie wydarzeń z historii, ale także nauka dla kolejnych pokoleń.

To także lekcja na przyszłość, która uczy nas, że wolność i suwerenność nie są dane raz na zawsze. To wartości, o które trzeba dbać również w czasie pokoju

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

W podobnym tonie wypowiedział się wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk.

Mimo upływu lat od historii nie uciekniemy. Ona zawsze będzie nauczycielką dla przyszłych pokoleń. Dziś skupiamy się na przyszłości, na planach, projektach, na współpracy. Nie zapomnijmy jednak, że fundamentem przyszłości są wnioski z przeszłości. Że mimo upływu lat nie możemy pozwolić na zamazywanie obrazu II wojny światowej. Że naszym zadaniem jest dbanie o ostrość tego obrazu, o jasne wskazywanie linii, która oddziela jasność od ciemności, nienawiść od miłości i prawdę od fałszu

Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

Uroczystości miały wspólny charakter i wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, miejskich, kombatanckich oraz organizacji społecznych.