Virtuoso, premiera roku !

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl Michał Ciszak foto. „Virtuoso”, Teatr Muzyczny w Poznaniu, fot. M. Kordula.
REKLAMA

W Poznańskim Teatrze Muzycznym odbyła się premiera polsko amerykańskiej produkcji „Virtuoso” Twórcy opowiedzą historię o wspaniałym Artyście, który wykorzystał swoją popularność, by pomóc swojej Ojczyźnie odzyskać niepodległość. O tym, jak z lwa salonowego został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie. Gdyby żył w latach 70-tych, byłby gwiazdą pokroju Elvisa Presleya albo Beatlesów. Jego wpływ na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest „Paddymanią”.

Na premierze pojawiła się śmietanka poznańskiej sceny biznesu, polityki i kultury. Swoją obecnością zaszczyciła wraz z rodziną Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

To bardzo dobrze, że możemy spotkać się w Teatrze Muzycznym ponieważ jak widać nie tylko gospodarka się odmraża ale kultura wraca na swoje własne tory, a bez kultury by nas nie było dlatego przede wszystkim dziękuje zespołowi za te wspaniałe uniesienie.
Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz


Na premierze byli obecni także poznańscy politycy którzy równie ciepło i życzliwie odnieśli się do dzisiejszej premiery. Na widowni można było zobaczyć Prezydenta Jaśkowiaka, wiceprezydenta Jędrzeja Solarskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Poznaniai Grzegorza Ganowicza, byłego prezesa MTP Przemysława Trawę oraz Andrzeja Byrta.


Ale to nie zacni goście byli najważniejsi. Jakość i wykonanie zarówno oprawy muzycznej, jak i technicznej była na najwyższym światowym poziomie. Dbałość o szczegóły ujmowała w każdej sekundzie, a sam spektakl, mimo że trwał ponad 3,5 godziny to nie nudził nawet najmłodszych widzów, którymi były dzieci Minister Emilewicz. 


To chyba one najlepszą recenzją dla danego spektaklu. Mimo młodego wieku oglądały go do końca z zapartym tchem. Nie możemy także zapomnieć, o aktorach których zaangażowanie, i odegranie swoich ról była na najwyższym poziomie.


Już teraz możemy stwierdzić, że Virtuoso to najlepsza premiera roku, i ośmielam się stwierdzić, że nie tylko w Poznaniu. Mamy nadzieję że ta sztuka będzie popularyzować Polską historię na świecie równie mocno jak robił to Ignacy Jan Paderewski na początku XX wieku.
Bez wątpienia jest to rodzaj rozrywki na najwyższym poziomie i każdy powinien mieć możliwość chociaż raz zobaczenia tego arcydzieła.

Libretto i muzykę napisał Matthew Hardy. Zapewniły mu one wygraną w kilkuetapowym konkursie organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Współpracy artystycznej podjął się Brian Kite – dziekan Wydziału Teatru, Telewizji i Filmu na renomowanej uczelni University of California, Los Angeles, utytułowany reżyser musicalowy odnoszący sukcesy w USA i Chinach. Mocna amerykańska reprezentacja będzie znakomitym uzupełnieniem pozostałych realizatorów. Reżyserii podjął się Jerzy Jan Połoński, który z powodzeniem zrealizował na scenie Teatru Muzycznego takie musicale jak: „Footloose”, „Pippin” oraz „Madagaskar – musicalową przygodę”. Choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska-Damięcka, scenografię zaprojektował Mariusz Napierała, a kostiumy Agata Uchman.

Autorem polskiego tłumaczenia jest Lesław Haliński, a tłumaczem tekstów piosenek Przemysław Kieliszewski – Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

W postać Ignacego Jana Paderewskiego wcielą się Janusz Kruciński oraz Marcin Januszkiewicz. W obsadzie znaleźli się również między innymi: Anna Federowicz i Oksana Hamerska (Helena Górska / Paderewska), Barbara Melzer i Dagmara Rybak (Helena Modrzejewska), Joanna Rybka i Katarzyna Tapek (Helena Bibesco), Radosław Elis i Jarosław Patycki (Władysław Górski / Józef Piłsudski). Musical powstał z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza.

 

SPEKTAKLE: 13.09 GODZ. 17.00, 17-18.09 godz. 19.00, 19.09 godz. 15.00 i 19.00, 20.09 godz. 17.00, 24-25.09 godz. 19.00, 26.09 godz. 15.00

 

BILETY dostępne są w kasie Teatru, na www.teatr-muzyczny.pl oraz na Bilety24.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA