"Ryzyko wypadku w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie". Rowerzyści nie są bezpieczni na polskich drogach

Autor: Codzienny Poznań x-news fot. pixabay
REKLAMA

W Polsce dochodzi do coraz większej liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Bez powstania wciąż nowych ścieżek drogowych sytuacja się nie poprawi. Odpowiednia infrastruktura jest konieczna, bo na rowerach jeździ coraz więcej Polaków. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, wypadków z udziałem rowerzystów jest coraz więcej. Andrzej Janowski ze stowarzyszenia Rowerowy Poznań ocenił sytuację rowerzystów na polskich drogach.

Niestety Polska jest krajem, w którym na drogach nie jest bezpiecznie. To nie dotyczy tylko rowerzystów. Ryzyko udziału w wypadku drogowym w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Niestety rowerzysta nie ma wokół siebie metalowych pancerzy, więc przy takim zdarzeniu drogowym najczęściej jest poszkodowany. Za większość tych zdarzeń odpowiadają kierowcy samochodów.

"Jest taka zasada, że im więcej jest rowerzystów, tym bardziej zmieniają się nawyki kierowców. Kierowcy zaczęli uważać i coraz częściej zaczynają przepuszczać, zachowują się życzliwie, ale mamy w Polsce problem z grupą kierowców, którzy zachowują się jak bandyci na drogach. Policja powinna ich bezwzględnie wyeliminować."

"Rower jest bezpiecznym środkiem transportu, natomiast są miejsca, gdzie jest niebezpiecznie. Jest inna sytuacja rowerzystów w miastach, gdzie są drogi rowerowe i bezpieczna infrastruktura, a zupełnie inaczej to wygląda, gdy wyjedziemy rowerem za miasto i będziemy się poruszać powiatowymi, gminnymi czy wojewódzkimi drogami, gdzie nie ma infrastruktury rowerowej, gdzie kierowcy jeżdżą naprawdę szybko, gdzie jeżdżą ciężarówki. Rowerzysta na takiej jezdni nie może się już czuć bezpiecznie".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA