Narodowe Czytanie w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich po raz kolejny zorganizowała poznańskie Narodowe Czytanie, które w tym roku było poświęcone “Balladynie” Juliusza Słowackiego. W programie znalazł się również spektakl teatralny z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego. Ponadto organizatorzy przygotowali dla uczestników akcji doniczki z sadzonkami malin.

– Bardzo się cieszę, że nawet w tak trudnych czasach nadal sięgamy po książki i mimo wielu ograniczeń znowu udało nam się spotkać na Narodowym Czytaniu – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Tegoroczna lektura, jak na obecne polskie realia jest tekstem wyjątkowo aktualnym. Pokazuje walkę o władzę razem ze wszystkimi tragicznymi tego konsekwencjami. Sądzę, że szczególnie dzisiaj warto wrócić do “Balladyny” i wyciągać z jej lektury wnioski.

“Balladyna” zwana także “malinowym kryminałem” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Słowacki połączył w nim realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na sztukę, a powstałe na przestrzeni lat inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Miejsce akcji, czyli jezioro Gopło, sprawia, że jest to najbardziej wielkopolski z dotychczas czytanych tekstów.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w sobotę, 5 września. W stolicy Wielkopolski wspólnej lekturze poznaniacy oddali się na tarasie Biblioteki Raczyńskich. Tradycyjnie fragmenty dramatu przedstawili ludzie świata kultury, nauki i polityki. Wystąpienie zainaugurował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz. Później fragmenty “Balladyny” czytali także m.in. senatorowie Jadwiga Rotnicka i Marcin Bosacki oraz posłowie – Rafał Grupiński, Katarzyna Ueberhan, i Katarzyna Kretkowska. Wśród czytających nie zabrakło również dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anny Gruszeckiej czy rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiły Kaniewskiej.  

Kolejnym punktem programu był spektakl pt. “Balladyna ’68” z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego, czyli pełne dowcipu spojrzenie na arcydramat w wykonaniu asz.teatru. Po występach artystycznych dramat Słowackiego prezentowali także zgłoszeni wcześniej poznaniacy. Dla osób, które wzięły udział w akcji organizatorzy przygotowali doniczki z sadzonkami malin, które uczestnicy mogli zabrać do domu. 

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa propagująca czytelnictwo i arcydzieła polskiej literatury, zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku. Na liście lektur, które wzięły udział w akcji są: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia oraz “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalka”Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku lekturą były “Nowele polskie”- zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.