Co robić w sobotę w Poznaniu?

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Pierwsza sobota września będzie obfitować w wydarzenia w Poznaniu. Warto skorzystać z oferty kulturalnej i nawet przy przelotnych opadach deszczu wyjść z domu. Oto kilka propozycji na spędzenie tego dnia w Poznaniu.

W weekend z pewnością warto zajrzeć na Międzynarodowe Targi Poznańskie. W sobotę i niedzielę już po raz 17. odbywać się będą Targi Hobby. Podczas wydarzenia można poznać sposoby na spędzenie czasu zdala od ekranów monitora, telewizora czy smartfona. Znajdą się tam m.in. gry planszowe, klocki Lego, modelarstwo czy różne formy aktywności fizycznej, rozwijania wyobraźni, rękodzieła i kształtowania umiejętności manualnych. Podobnie jak w ubiegłym roku targi będa podzielone na strefy tematyczne. W każdej z nich przez cały czas trwania imprezy będa odbywac się warsztaty, turnieje, wystawy i pokazy, a także inne atrakcje, które będą zachęcać do skorzystania z danej formy spędzania czasu i rozwijania pasji.

Będąc na MTP nie można nie zajrzeć także na odbywające się tam Targi Animal Fest. To z jednej strony nowe wydarzenie, a z drugiej kontynuacja targów Aqua&Zoo w poszerzonej o nowe atrakcje wersji. Pasjonaci i miłośnicy zwierząt będą mogli wymienić się doświadczeniami. To wydarzenie skierowane zarówno dla doświadczonych hodowców i profesjonalistów jak i początkujących pasjonatów i właścicieli pupili. W pawilonie 3A na terenie MTP zostanie zaprezentowanych ponad 60 gatunków zwierząt z całego świata. Choć wydarzenie będzie zdominowane przez psy, to nie zabraknie również m.in. kotów, węży, surykatek, kucyków, skunksów, ptaków drapieżnych, papug czy jaszczurek. Pojawi się też m.in. wielbłąd i lamy. W specjalnej strefie edukacyjnej będą organizowane wykłady i prelekcje m.in. na temat pielęgnacji zwierząt, przygotowania psów do wystawy, adopcji psów i kotów czy szkoleń dla pupili. 

Nie brakuje również możliwości kontaktu z kulturą. O godzinie 11:00 rozpocznie się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą jest "Balladyna". W Poznaniu tradycyjnie zostanie przygotowana przez Bibliotekę Raczyńskich. Czytanie będzie się odbywać na tarasie Biblioteki z wejściem od al. Marcinkowskiego. Fragmenty dramatu jak zawsze czytać będą przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki. Wystąpienie zainaugurują Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. Całe wydarzenie będzie transmitowane online.  W tym samym czasie inna odsłona Narodowego Czytania rozpocznie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu. Weźmie w niej udział wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk, wraz z uczniami poznańskich szkół, wielkopolskiego kuratora oświaty Zbigniew Talaga, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN prof. Tomasz Jasiński i Cezary Mazurek z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. To wydarzenie także będzie transmitowane online.

Od wczoraj trwa również tegoorczna edycja Ethno Port Poznań. Wśród gości pojawią się głównie polscy artyści, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo, a także możliwości logistyczne. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną organizatorzy podjęli decyzję o wprowadzeniu hybrydowej odsłony festiwalu, który będzie się składał z koncertów w Zamku i wydarzeń realizowanych online. W sobotę na Dziedzińcu Zamkowym oraz w Sali Wielkiej odbywać się będą koncerty dla ok. 200 gości. Na scenie zagrają jedynie polscy wykonawcy.

Warto także przejść się na Stary Rynek, gdzie trwa wystawa plenerowa poświęcona Szarym Szeregom. Wystawa przypomina o bohaterstwie najmłodszych uczestników wojny, a także lokalnych koneksjach ich dowódców. Dostępna będzie do 10 września w sąsiedztwie Odwachu.

Miłośnicy sportu powinni zajrzeć na poznańską Maltę, gdzie trwają Mistrzostwa Polski Juniorów w wioślarstwie. W sobotę przeprowadzone zostaną półfinały i repasaże dla konkurencji, w których zgłoszono mniej niż 16 osad.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA