"Balladyna" podczas Narodowego Czytania

Autor: Codzienny Poznań AK fot. UMP
REKLAMA

"Balladyna", dramat Juliusza Słowackiego będzie tegoroczną lekturą akcji Narodowe Czytanie, która odbędzie się już w sobotę, 5 września. W Poznaniu wśród czytających będą m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, a także Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską inicjatywą zapoczątkowaną w 2012 roku przez Prezydenta RP. Do tej pory podczas akcji czytano fragmenty takich dzieł jak "Pan Tadeusz", "Quo Vadis", "Wesele", "Przedwiośnie" czy "Lalka". Tegoroczną lekturą będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Dramat łączący realizm z fantastyką, będący opowieścią o dwóch siostrach, porusza tematy walki o władzę, zazdrości, rywalizacji i sprawiedliwości. Pojawia się tam wielkopolski wątek, ponieważ miejscem akcji jest jezioro Gopło.

Tegoroczna edycja akcji odbędzie się w sobotę, 5 września. W Poznaniu tradycyjnie zostanie przygotowana przez Bibliotekę Raczyńskich. Czytanie będzie się odbywać na tarasie Biblioteki z wejściem od al. Marcinkowskiego. Fragmenty dramatu jak zawsze czytać będą przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki. Wystąpienie zainaugurują Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. Całe wydarzenie będzie transmitowane online. 

W tym samym czasie inna odsłona Narodowego Czytania rozpocznie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu. Weźmie w niej udział wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk, wraz z uczniami poznańskich szkół, wielkopolskiego kuratora oświaty Zbigniew Talaga, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN prof. Tomasz Jasiński i Cezary Mazurek z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. To wydarzenie także będzie transmitowane online.

Początek o godzinie 11:00.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA