Wystawa plenerowa poświęcona Szarym Szeregom

Autor: Codzienny Poznań AK fot. materiały prasowe
REKLAMA

Na Starym Rynku w Poznaniu stanęła nowa wystawa, która ukazuje historię i dokonania Szarych Szeregów, przypominając o bohaterstwie i roli najmłodszych uczestników wojny.

Wystawa została przygotowana przez poznańskich harcerzy i ma przypominać o roli Szarych Szeregów, które powstały we wrześniu 1939 roku jako konspiracyjna organizacja harcerska. Pierwszym komendantem Szarych Szeregów był Wielkopolanin, Florian Marciniak, uczeń III liceum w Poznaniu i student prawa.

Organizacja skupiała się przede wszystkim na rozpoznaniu, małym sabotażu, dywersji, pomocy biednym i samotnym, wychowaniem przez walkę oraz pocztą polową.

W szczytowym okresie działalności liczebność Szarych Szeregów wynosiła ponad 8 tys. członków działających w blisko 20 chorągwiach, w tym na terenach wcielonych do Rzeszy
hm. Łukasz Tadyszak, pomysłodawca wystawy

Wystawa, która stanęła na Starym Rynku przypomina o bohaterstwie najmłodszych uczestników wojny, a także lokalnych koneksjach ich dowódców. Dostępna będzie do 10 września w sąsiedztwie Odwachu. Następnie będzie przetransportowana do kolejnych miast.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA