Propozycje na spędzenie soboty w Poznaniu

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Na ostatni weekend wakacji w Poznaniu przygotowano szereg atrakcji. Oto kilka z propozycji, które powinny przypaść do gustu zarówno małym, jak i dorosłym poznaniakom.

Największym, bo prowadzonym na największą skalę wydarzeniem będą Dni Twierdzy Poznań. To już ósma edycja święta fortyfikacji. Po raz kolejny będzie można zwiedzać historyczne obiekty, korzystać z dodatkowych atrakcji i poznawać historię miasta i państwa. Jak zwykle będzie można zwiedzać forty: Ia, III, Iva, Va Bonin, VI oraz VIIa, liczne poznańskie schrony, w tym m.in. schron Osi 64 w Parkach: Sołackim i Wilsona czy niemiecki schron przeciwlotniczy Luftschutz. Udostępniona zostanie śluza katedralna w Bramie Poznania, a w programie przewidziano także spacery po Cytadeli śladami Fortu Winiary. Planowane są zwiedzania z przewodnikiem i indywidualne. W przypadku tych pierwszych nowością będzie możliwość skorzystania z oprowadzania w języku angielskim, a w niektórych przypadkach, także niemieckim i migowym. Przygotowano także szereg dodatkowych atrakcji, takich jak wystawy tematyczne, rekonstrukcje historyczne, spotkania i dyskusje. 

Drugim dużym wydarzeniem rozpoczynającym się w sobotę będzie Letni Targ Ekologiczny na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W programie znalazły się m.in. oferty producentów ekologicznych produktów, warsztaty, konkursy i eko-rozwiązania. Zwiedzający będą mogli m.in. dowiedzieć się, jak gotować ekologicznie, czy jak oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie dbając jednocześnie o środowisko. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się m.in. budowania hoteli dla owadów zapylających, szycia prostej torby z ubrań, jak założyć kompostownik w ogrodzie i na balkonie oraz wykonywać papierowe dekoracje i ozdoby.  Będzie można także przejechać się podczas jazdy testowej Mercedesem EQC i dowiedzieć się czegoś na temat samochodów elektrycznych i stacji ładowania w Polsce, spróbować swoich sił w Biegu Ekologicznym czy wypróbować tor do jazdy na rolkach.

Dużą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia dwóch parowozów kursujących na trasie Maltanki. Borsig Bn2t w tym roku obchodzi swoje 95. urodziny, dlatego w najbliższy weekend odwiedzi go kolega - Lowa 26004 wypożyczony od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. Parowóz ten został wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie. Oba parowozy będą dostępne przez cały weekend, 29 i 30 sierpnia. 

Koniec sierpnia oznacza także, że końca dobiega wystawa VI edycji Konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę 2019, która odbywa się na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru. Dzisiaj będzie można ją zwiedzać z przewodnikiem. Mateusz Torzecki, jeden z członków konkursowego jury, poprowadzi zwiedzających po wystawie opowiadając o niej. Wystawa czynna codziennie w godz. 12 - 20, oprowadzanie z przewodnikiem godz. 16:00

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA