Tramwaj upamiętniający II Powstanie Śląskie wyjechał na ulice Poznania

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Na ulicach Poznania można zobaczyć zabytkowy tramwaj, który przypomina poznaniakom o wydarzeniach z 1920 roku, kiedy to miało miejsce II Powstanie Śląskie. O godzinie 15:00 aktor wcielający się w rolę Wojciecha Korfantego odwiedzi także Muzeum Powstania Wielkopolskiego, by następnie opowiadać historię śląskiego zrywu pasażerom specjalnego tramwaju.

Zabytkowy tramwaj MPK Poznań N+ND został udostępniony Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Specjalnie oznaczony z pamiątkowym banerem kursuje po Poznaniu przypominając poznaniakom o historii śląskiego zrywu.

Jak wyjaśniają organizatorzy, w ten sposób chcą utrwalać pamięć o Powstaniu nie tylko w szkołach, poprzez książki i podręczniki czy też w muzeach, ale także poprzez dosłowne „wyjście na ulice” różnych miast.

Dodatkowo, o godzinie 15:00 aktor wcielający się w rolę Wojciecha Korfantego odwiedzi Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, by od ok. 16:00 wsiąść do specjalnego tramwaju i opowiadać podróżnym o Powstaniach Śląskich, rozdawać pamiątkowe bilety do Niepodległej oraz gazetę Korfantówkę.

Tramwaj będzie kursował do godziny 18:00 na trasie:

ZAWADY- Podwale – Wyszyńskiego – Małe Garbary – pl. Wielkopolski – pl. Ratajskiego - Gwarna – Święty Marcin – al. Marcinkowskiego – pl. Wolności – Fredry – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Gwarna – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Wyszyńskiego – Podwale – ZAWADY

Wyjazd z pętli Zawady – co godzinę: 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00.

Korfanty, jak podają organizatorzy, wsiądzie do „powstańczego tramwaju” po godzinie 16.00 na przystanku al. Marcinkowskiego.

Podobne tramwaje wyjechały dziś na ulice innych polskich miast - m.in. Warszawy i Gdańska.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA