Moc atrakcji i pomysłów na spędzenie soboty w Poznaniu

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Przedostatnia sobota wakacji zapowiada się bardzo bogato w Poznaniu pod względem atrakcji i wydarzeń, jakie planowane są w mieście. Będzie można podziewiać zabytkowe tramwaje i autobusy, a także przyjrzeć się wozom strażackim z całej Polski. Nie zabraknie wątku eko i sportowego. Oto kilka propozycji na spędzenie soboty w Poznaniu.

Niewątpliwie najwięcej dziś mówić się będzie o paradzie tramwajów i autobusów z okazji 140-lecia MPK Poznań , podczas której na ulice miasta wyjadą zarówno tramwaje i autobusy obecnego taboru, jak i te historyczne i zabytkowe, które zostały wycofane z regularnego użytku. Parada rozpocznie się na ul. Zwierzynieckiej i przejedzie przez centrum miasta jadąc ulicami: św. Marcin, Marcinkowskiego, 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego, Kraszewskiego i powróci na ul. Zwierzyniecką. Łącznie w nietypowej paradzie udział weźmie 25 pojazdów, w tym wagon konny. Początek o godzinie 12:00.

Po jej zakończeniu, około godziny 14:00 zabytkowe pojazdy ponownie wyruszą na poznańskie ulice, ale już jako pojazdy linii turystycznych. Do obsługi linii turystycznych skierowane zostaną autobusy: Jelcz RTO 043, Jelcz M11 (z Wrocławia), Jelcz PR110, Ikarus 260.04, Ikarus 280.26 oraz MAN NG313 oraz tramwaje: trójskład N+ND+ND, Konstal 102N, Konstal 102Na, Konstal 105N oraz GT6 i GT8. Dzięki temu linie turystyczne będą kursowały ze zwiększoną - do co około 10 minut - częstotliwością.  

Pozostając w wątku historii, warto skorzystać z możliwości oprowadzania z przewodnikiem po zakamarkach Starego Browaru. To gratka zarówno dla poznaniaków jak i turystów, dla małych i dużych, dla stałych bywalców i tych, którzy bywają tam rzadziej - wszyscy mogą skorzystać z nietypowej wycieczki.  Podczas spaceru wykwalifikowani miejscy przewodnicy Paulina Radkowska i Stanisław Kandulski pokazują miejsca dotąd wielu nieznane, a także te, które mija się podczas wizyty w centrum, ale… „się mija”. Pokażą dobrze znane miejsca z innej perspektywy, opiszą historię tego miejsca i zaproszą do zajrzenia w zakamarki budynku.

Dziś również kolejna odsona Ekotargowisk. W tym tygodniu Ekotargowisko zawita na rynek Łazarski i będzie odbywać się pod hasłem "Ekodoniczka". Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyć doniczki z materiałów recyklingowych. Swoje wyroby będą mogli zabrać do domów wraz z nasionami, dzięki czemu będą mogli rozpocząć lub rozbudować swój zielnik. Zajęcia są przeznaczone dla osób powyżej 6. roku życia. Uczestnicy otrzymają także torby ekologiczne i siatki wielokrotnego użytku na warzywa i owoce.

Tym, co z pewnością przyciągnie wzrok i uwagę zarówno małych jak i dużych to III Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów, który będzie się odbywał na terenie MTP. Do Poznania przyjedzie ponad 80 wozów strażackich jednostek OSP z całej Polski. Zostaną zaprezentowane wraz z wyposażeniem. W programie wydarzenia znalazły się także m.in. pokazy akcji ratunkowych i gaszenie ognia zabytkową sikawką. Nie zabraknie także dziecięcych drużyn pożarniczych. Dla najmłodszych przygotowano szereg konkursów, a dla nieco starszych instruktaż udzielania pierwszej pomocy i gaszenia gorącego oleju. Znalazł się także wątek historyczny - dostępna będzie kolekcja Izby Tradycji Pożarniczej. Pojawią się także ekspozycje od firm z branży pożarniczej.

W piątek rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja Enea Enter Festival. Podczas jubileuszowej edycji odbędą się premiery trzech albumów: Marcin Wasilewski Trio „Arctic Riff”, Michał Salomon „Lion’s Gate” i Y-OTIS-2. Nie zabraknie również samego dyrektora festiwalu, Leszka Możdżera, a także młodych polskich twórców. 

Nad jezioro powinni wybrać się również miłośnicy sportu, ponieważ nad poznańską Rusałką rozpoczyna się Lotto Plaża Wolności Poznań 2020.  W sobotę odbędzie się tam turniej młodzieżowy, w którym wezmą udział zawodnicy do 18. roku życia. Jest to jeden z elementów "Akcji Lato" organizowanej przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Do rywalizacji staną drużyny z całej Wielkopolski. Także w sobotę chętni będą mogli wziąć udział w otwartych treningach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA