Poznań przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Dyrektorzy proponują nauczanie hybrydowe

Poznań przygotowuje się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, który z uwagi na pandemię koronawirusa będzie inny niż poprzednie. Sytuacja epidemiologiczna zaskoczyła placówki, rodziców i uczniów w drugim semetrze roku 2019/2020. Przed rozpoczęciem kolejnego ustalono odpowiednie procedury, które mają uporządkować możliwości działania w obecnej sytuacji.

Pandemia koronawirusa wymusiła konieczność wprowadzenia dodatkowych zasad bezpieczeństwa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przerzuciło niemal całą odpowiedzialność za organizację zajęć na samorządy i dyrektorów szkół. Miasto Poznań chcąc w odpowiedni sposób przygotować się do nowego roku szkolnego, przygotowało rekomendacje dla dyrekcji placówek oświatowych.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Miastu, a także nauczycielom zależy na tym, by nauka mogła odbywać się w sposób stacjonarny, przy kontakcie nauczycieli z dziećmi. Należy jednak pamiętać o najważniejszym czynniku, czyli bezpieczeństwie zarówno jednych jak i drugich.

Przygotowano wytyczne i rekomendacje, jednak ostateczne decyzje będą podejmowane przez dyrekcję danej placówki, przy konsultacjach z sanepidem i MIastem.

Wytyczne na nowy rok szkolny zostały opracowane przez dyrektorów szkół i przedszkoli. To osoby, które znają specyfikę swoich placówek. Dlatego w naszym mieście nie będzie jednego szablonu, którym będą posługiwały się wszystkie szkoły. Każdy z dyrektorów będzie podejmował decyzje indywidualnie, w oparciu o analizę sytuacji w swojej jednostce, oczywiście we współpracy z organem prowadzącym i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym

Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP

Podczas konferencji prasowej poświęconej organizacji roku szkolnego wskazano, że w ubiegłym roku w szkołach ponadpodstawowych naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik, czyli dwa razy więcej uczniów niż normalnie. Spowodowało to wzrost liczby oddziałów w szkołąch, a także liczby uczniów.

Biorąc pod uwagę tę sytuację dyrektorzy poznańskich szkół ponadpodstawowych zgłosili możliwość i rozważają naukę w systemie hybrydowym, czyli częściowo stacjonarnie, a częściowo zdalnie. Rozwiązanie miałoby trwać co najmniej przez dwa pierwsze tygodnie po powrocie z wakacji.

Miasto Poznań pozytywnie zaopiniowało tę propozycję, jednak musi ona jednak pozytywną opinię Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby na zmniejszenie liczby uczniów w szkole, co z kolei umożliwiłoby zwiększenie dystansu społecznego.

Zdecydowana większość dyrektorów i dyrektorek jest zdania, że uczniowie powinni nosić maseczki lub przyłbice przebywając np. na korytarzach.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkoła powinna z uczeniem pracować stacjonarnie, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Jednak zdrowie jest kwestią nadrzędną. Słuchamy, co mówią specjaliści. Dlatego zakładam, że w mojej szkole, przynajmniej na początku, uczeń będzie w szkole co drugi tydzień. Nie wyobrażam sobie też, aby młodzież w przestrzeni wspólnej nie miała zakrytych ust i nosa. To będzie wymogiem przez najbliższe miesiące –

Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych

Miasto rekomenduje zasłanianie ust i nosa przez nauczycieli. Wśród pozostałych rekomendacji znalazły się również m.in. wskazania takie jak np:

– W miarę możliwości należy realizować zajęcia dla uczniów z danej klasy w jednej sali (nawet kosztem organizowania lekcji w specjalistycznych pracowniach)

– W przypadku gdy liczba sal jest niewystarczająca, dyrektor będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego, a następnie do Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zgodę na prowadzenie części godzin ze wskazanych przedmiotów w formie zdalnej

– W przypadku wyczerpania innych możliwości, zajęcia lekcyjne będą mogły zostać skrócone do 30 minut

– Dyrektor szkoły może zdecydować, aby przerwy dla poszczególnych oddziałów (np. klas 1-3 czy 4-8) nie odbywały się w tym samym czasie 

– Przy każdym wejściu do szkoły oraz w każdej sali lekcyjnej powinna być zapewniona dezynfekcja

– Należy ograniczyć do minimum organizację wycieczek, spacerów czy wyjść, np. do kina czy teatru, a także organizowanie festynów i innych wydarzeń – ma to zapobiec kontaktowi dzieci z większymi skupiskami ludzi