"Znikający mur" stanie na placu Wolności. Każdy będzie mógł... zabrać jego fragment do domu

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

W przyszłym tygodniu na Placu Wolności w Poznaniu stanie wyjątkowa, interaktywna instalacja artystyczna, która została stworzona przez Goethe-Institut w ramach europejskiego programu kulturalnego. Co ciekawe, każdy będzie mógł otrzymać kawałek "Znikającego muru".

"Znikający mur" to instalacja powstała w ramach europejskiego programu kulturalnego podczas niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Pokazuje językową i duchową różnorodność Europy, jednocześnie nawiązując do historii i europejskiej integracji.

Składa się z ramy wysokiej na 2 metry i szerokiej na 5 metrów, wypełnionej kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Każdy z nich ma wygrawerowane ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy w trzech językach - polskim, niemieckim i oryginalnym dla cytatu. Znalazły się tam m.in. fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści - m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill, czy Tadeusz Mazowiecki.

Każdy przechodzień będzie mógł zabrać klocek na pamiątkę, wyciągając go ze ściany. W ten sposób będzie znikał symboliczny mur, pokazując łatwość, z jaką można zlikwidować bariery i granice dzielące społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi - "mur społeczny".

Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów, jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów - im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej
Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie

Poznań będzie jednym z trzech polskich miast, w których pojawi się instalacja. Znikający mur pojawi się na placu Wolności w poniedziałek, 24 sierpnia, o godzinie 13:00. Będzie tam stał do 27 sierpnia.

Od 30 sierpnia do 1 września instalację będzie można oglądać w Gdańsku (Długi Targ), a między 18-20 września w Warszawie (Bulwary nad Wisłą). 

Instalacja w każdym mieście dostępna będzie w godzinach 10:00-22:00. Wstęp wolny.

Równolegle do prezentacji w Polsce "Znikający mur" będzie pokazywany również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.

Projekt "Znikający mur" otrzymał wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Partnerzy projektu w Polsce: Festiwal Malta, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA