„Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin. Pamiętamy…” - nowe wydawnictwo Towarzystwa im. Cegielskiego w Poznaniu

Autor: tekst Dominik Górny
REKLAMA

„Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin. Pamiętamy…” pod redakcją dr. Mariana Króla i Dominika Górnego to pozycja książkowa wydana pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jej wydawcą jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Książka jest częścią większego projektu, które Towarzystwo realizuje z okazji 100-lecia urodzin Papieża Polaka. Patronat medialny objął portal: codziennypoznan.pl oraz ipolska24.pl.

Publikację tworzą m.in. artykuły i wywiady z osobistościami świeckimi i duchownymi, które w większości przypadków były bezpośrednimi współpracownikami Naszego Rodaka – Świętego Jana Pawła II.

Mecenasem Wydawnictwa jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Partnerem wydawnictwa jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego a także firmy: TFP Dziećmierowo; Henryk Stokłosa – Sady Dolina Noteci; Ataner – Poznań; Alima-Bis – Środa Wielkopolska; Gorgiel Group; Komopal Sp. z o.o. – Opalenica; Fundacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; Fundacja „Zakłady Kórnickie”. 

Społeczny i obywatelski wydźwięk publikacji podkreśla partnerstwo: Gminy Opalenica; Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddział Wielkopolski; Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Królewskiego Orderu Św. Stanisława BM. Partnerem jest też Wydawnictwo Miejskie Posnania, a naukową rangę akcentuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, którego logo również znajduje się na stronie z podziękowaniami. 

Warto zauważyć, że projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości (ma prawo do identyfikacji wizualnej z programem „Niepodległa”).

Wertując karty historii…

…przekonujemy się, że wszystkie zgromadzone tu teksty mają osobisty wydźwięk. Liczne ilustracje pochodzą z prywatnych archiwów, często nigdy wcześniej nie udostępnianych szerszemu gronu osób. Książka jest pełna ponadczasowych odniesień do wartości patriotycznych. Stanowi kompendium wiedzy o ideowym dziedzictwie i nauce Świętego Jana Pawła II, odczytywanych przez pryzmat doświadczenia osób polskiego i międzynarodowego życia publicznego. Dzięki temu Karola Wojtyłę poznajemy nie tylko jako Najwyższego Urzędnika Watykanu, ale przede wszystkim głębokiego humanistę i orędownika wartości, które jednają pokolenia Polaków i wszystkich mieszkańców naszego globu.

Tę „pamięć” warto przeczytać…

Osobisty patronat nad wydawnictwem objął Zenon kard. Grocholewski. Nad całością wydania czuwała Rada Programowa w składzie: Przewodniczący – dr Marian Król; Członkowie: prof. dr hab. Marian Gorynia, prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, prof. dr hab. Bronisław Marciniak, prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, prof. dr hab. Tadeusz Wallas i Sekretarz – Dominik Górny. 

Cennym uzupełnieniem książki są: kalendarium życia Papieża Polaka, projekty okolicznościowych papieskich medali; wiersz „Tryptyk Papieski – List do Świętego Jana Pawła II”, czy przedruki pocztowych znaczków powstałych z inicjatywy Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, a dedykowanych pierwszemu laureatowi Statuetki Złotego Hipolita. Tak, to właśnie Święty Jan Paweł II jako pierwszy w historii przyjął w darze to najwyższe wyróżnienie Kapituły Towarzystwa. Dobitnie nawiązuje do tego refleksja dr. Mariana Króla, który pisze: „Pomysł wydania książki o św. Janie Pawle II zrodził się w połowie 2019 roku. Chcieliśmy jako Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego dołączyć cegiełkę do upamiętnienia 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, naszego Wielkiego Papieża Polaka, które przypada 18 maja 2020 roku. Jan Paweł II odebrał od nas specjalną Statuetkę Złotego Hipolita na 1.000 audiencji generalnej w Watykanie, w dniu 1 sierpnia 2001 roku. Miałem przyjemność ją wręczyć Jego Świątobliwości. To było pierwsze wyróżnienie ustanowione przez zarząd Towarzystwa. Moimi przemyśleniami podzieliłem się z Zenonem kard. Grocholewskim, członkiem Honorowym Towarzystwa, który właśnie przebywał w Poznaniu. Ideę poparł, zaproponował napisanie artykułu. I tak się zaczęło”. 

Poznań – Polska – Watykan

Książka „Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin. Pamiętamy…” udowadnia, że to co się zaczęło – trwa. I niech tak pozostanie. Jesteśmy przecież Polakami, którzy podobnie jak pierwszy na Stolicy Piotrowej Polski Papież, mają zamiłowanie do przypominania – nie tylko przy okazji różnych rocznic, o wartościach będących sercem kultury chrześcijańskiej w naszym kraju, w Europie i na świecie. 

Wolność człowieka bowiem – jak pisał Święty Jan Paweł II – „to wolność istoty stworzonej / A więc wolność dana / Którą trzeba przyjąć niczym kiełkującą roślinę / I troszczyć się odpowiedzialnie o jej wzrost / Jest zarazem niezbywalnym samo posiadaniem / I uniwersalnym otwarciem na wszystko, co istnieje / Przez przekroczenie siebie ku poznaniu i miłości drugiego / Wolność jest zatem zakorzeniona / W prawdzie człowieka / I kierowaniu ku wspólnocie”. 

Wspólnotę tekstów w niniejszej książce tworzą doświadczenia i refleksje odnajdujące swój azyl: w Poznaniu (miejscu wydania książki): w Polsce (ogólnopolska ranga i wydźwięk) oraz w Watykanie (wierne nawiązania merytoryczne do dziedzictwa Świętego Jana Pawła II).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA