Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu zmienia zasady konsultacji społecznych

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu zmienia zasady wyłożeń projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do publicznego wglądu oraz przeprowadzania konsultacji społecznych. Od sierpnia, na podstawie rozwiązań z tzw. „Tarczą 4.0” możliwa jest organizacja tego typu spraw online.

Obowiązujące od 24 czerwca 2020 roku przepisy umożliwiają m.in. organizowanie dyskusji publicznych w trybie zdalnym. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu postanowiła skorzystać z takiego rozwiązania i wprowadzić je od sierpnia tego roku.

Jak informuje, pierwszy etap konsultacji społecznych, czyli ten organizowany po tym, jak uchwałę o przystąpieniu do prac nad projektem podejmie rada miasta, będzie przeniesiony do świata wirtualnego. Publikacja materiałów informacyjnych będzie miała miejsce na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania oraz na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Drugi etap konsultacji to ten, gdy gotowa jest już koncepcja projektu. Tutaj także opublikowane będą materiały informacyjne oraz termin zbierania opinii o projekcie. W razie konieczności możliwe jest przeprowadzenie spotkań informacyjnych, które będą odbywały się w trybie zdalnym, na platformie ZOOM.

Wszelkie informacje na ten temat będą publikowane z wyprzedzeniem, podobnie jak link oraz ID i hasła potrzebne do zalogowania na platformie ZOOM.

Ostatni etap, czyli wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu oraz dyskusja publiczna także będą organizowane w trybie zdalnym.

Jak informuje Urząd MIasta, każda dyskusja będzie rozpoczynać się od przedstawienia zasad jej prowadzenia, czym zajmie się administrator. Następnie prowadzona będzie prezentacja projektu, a na końcu przewidziany jest czas na zadawanie pytań i zabieranie głosu w dyskusji.

Co ważne, wszystkie dyskusje publiczne będą nagrywane, w celu zapewnienia prawidłowego przeprowadzenia procedury planistycznej oraz rzetelnego sporządzenia protokołu z dyskusji. Osoby, które nie chcą być nagrywane, proszone są o wyłączenie kamery i mikrofonu i udzielanie się w dyskusji na czacie. Nagrania będą usuwane niezwłocznie po sporządzeniu protokołu.

Jednocześnie, w przypadku braku możliwości udziału w dyskusji w formie zdalnej, nadal będzie możliwa konsultacja z zespołem projektowym w ramach wyłożenia projektu mpzp do publicznego wglądu. Z dokumentem będzie można zapoznać się w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu w dni robocze (w godzinach od 9 do 13). Ze względu na pandemię niezbędne jest  zasłonięcie ust i nosa (maska, przyłbica lub inny sposób), dezynfekcja rąk po wejściu na teren Pracowni lub założenie rękawiczek ochronnych.

Wnioski, opinie, czy uwagi do projektów mpzp składać należy pisemnie z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy, adresu zamieszkania, albo siedziby, oznaczenia nieruchomości, której wniosek / opinia / uwaga dotyczą. Można je składać drogą pocztową, mailową lub ewentualnie złożyć osobiście w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu.