25. Jubileuszowe Święto Bamberskie

Autor: A. Karczewska fot. UMP archiwum
REKLAMA

Jak co roku, w pierwszych dniach sierpnia obchodzone jest Święto Bambrów Poznańskich, które jest uczczeniem rocznicy przybycia osadników z Bambergu do Poznania i okolic. Tegoroczna edycja wydarzenia jest wyjątkowa, bo jubileuszowa - 25. W tym roku przygotowano wyjątkowe bamberskie wesele.

Osadnicy z Bambergu mieli zasiedlić tereny Wielkopolski spustoszone przez wojny i zarazę. Pierwsza grupa, według zachowanych dokumentów, dotarła do dzisiejszego Lubonia 1 sierpnia 1719 roku. W dalszej kolejności zasiedlali tereny dzisiejszego Poznania, w tym m.in. Dębiec, Wildę, Bonin i Rataje. Kultura i tradycja bamberska w wielu aspektach przeniknęła do społeczności poznaniaków i wiele z ich elementów są do dzisiaj częścią kultury mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia potomkowie Poznańskich Bambrów obchodzą Święto Bambrów Poznańskich. Tegoroczna edycja jest jubileuszem 25-lecia tej tradycji.

W tym roku organizatorzy postanowili przypomnieć traycyjne wesele ze wszystkimi jego elementami. Widzowie będą więc mogli zobaczyć zmówiny, zaślubiny, przejazd orszaku Pary Młodej z weselnikami i oczepiny.

Uroczystości weselne rozpoczną się od zmówin godzinie 15:00 przy Muzeum Bambrów Poznańskich, natomiast  zaślubiny odbędą na Starym Rynku przez Ratuszem, skąd o 16:30  wyruszy orszak Pary Młodej. Następnie, o godzinie 17:30 w Parku Bambrów Poznańskich przy ul. Orzechowej zaplanowane jest spotkanie z weselnikami.  O 18:30 przy Muzeum Bambrów Poznańskich uroczystości zakończą się tradycyjnymi oczepinami.

Z kolei o godzinie 20:00 odbędzie się koncert zespołu DAGADANA.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA