W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie pomnika ku pamięci Bohdana Smolenia

Autor: Codzienny Poznań AK wizualizacja: UMP
REKLAMA

W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące Pomnika Bohdana Smolenia, który ma stanąć w centrum Poznania.

Bohdań Smoleń to jeden z najsłynniejszych aktorów , satyryków i artystów kabaretowych w Polsce. Przez lata związany był z Poznaniem, z którym kojarzony jest do dziś. Ogromną sławę zyskał jako członek słynnego poznańskiego kabaretu Tey, który tworzył z Zenonem Laskowikiem. Był także zaangażowany społecznie i założył fundację „Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci.

Po śmierci Smolenia w 2016 roku, wielu mieszkańców i społeczników apelowało o upamiętnienie artysty w przestrzeni miejskiej. Intensywne działania w tym zakresie doprowadziły do powstania projektu pomnika, który wybrano w drodze konkursu zorganizowanego dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorem projektu „Aaa tam cicho być” jest Piotr Socha.

Projekt zakłada powstanie pomnika składającego się z formy stołu i dwóch krzeseł - na jednym „siedzi” postać Bohdana Smolenia, a drugie jest puste, symbolizujące możliwość porozmawiania z satyrykiem i artystą.

Pomnik ma stanąć w zbiegu ul. Strzałowej i Rybaki. W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zarówno samej formy upamiętnienia aktora jak i propozycji lokalizacji pomnika.

Uwagi będą przyjmowane od 3 sierpnia pod adresem mailowym pomniki@um.poznan.pl. Zaplanowano również dyskusję publiczną, która odbędzie się 12 lipca i będzie prowadzona w formie online.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA