W sobotę obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Autor: autor: Bartłomiej Figaj
REKLAMA

W sobotę 25 lipca po raz 15. w Dniu Św. Krzysztofa – patrona kierowców, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W tym dniu policjanci oraz funkcjonariusze Służby Więziennej przypominają kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Jak przekazał w rozmowie z PAP komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji od początku tego roku do 23 lipca na polskich drogach doszło do ponad 12 tys. wypadków. "Zginęło w nich 1242 osoby, a 13,7 tys. zostało rannych" - przekazał policjant dodając, że co prawda liczba wypadków, ofiar i rannych spadła, za to wzrosła liczba zatrzymanych praw jazdy. "Od początku roku do 23 lipca 2020 zatrzymaliśmy prawie 37 tys. prac jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. To prawie 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym" - podał.

"To, czy bezpiecznie dojedziemy do celu w głównej mierze zależy od nas samych. Poprzez naszą postawę za kierownicą przejawiającą się respektowaniem przepisów prawa, a także szacunkiem do innych uczestników ruchu tworzymy kulturę bezpieczeństwa na drogach. Siadając za kierownicą pojazdu pamiętajmy, że odpowiadamy za przewożone osoby oraz inne osoby znajdujące się na drodze
zaznaczył komisarz.

Zaapelował też do kierowców o bezpieczną, kulturalną i rozważną jazdę każdego dnia - nie tylko w sobotę, gdy obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. "Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, bądźmy zawsze życzliwi. Apel o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego kierujemy również do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze" - powiedział.

Z kolei mjr. Arleta Pęconek z Centralnego Zarządu Służby Więziennej podkreśliła w rozmowie z PAP, że w dniu Bezpiecznego Kierowcy, Służba Więzienna wspólnie z partnerami zewnętrznymi realizuje szereg programów edukacyjnych i resocjalizacyjnych dla skazanych. "W polskich aresztach śledczych i zakładach karnych przebywa 5 233 osób za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – w tym 5 067 skazanych prawomocnym wyrokiem" - powiedziała funkcjonariuszka Służby Więziennej.

"Za jazdę +na bani+ karę pozbawienia wolności odbywa – 941 osób. 97 osób odbywa karę pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami" - podała.

Wskazała, że wśród skazanych odbywających karę pozbawienia wolności jest wielu, którzy popełnili przestępstwa komunikacyjne związane z jazdą pod wpływem alkoholu. "Głównie dla takiej grupy osadzonych organizowane są spotkanie edukacyjne, programy resocjalizacyjne i readaptacyjne oraz terapie – jeżeli skazany jest uzależniony od alkoholu lub narkotyków" - tłumaczyła mjr. Pęconek.

"Służba Więzienna realizuje również kampanie społeczne skierowane do społeczeństwa. Kampanie te oparte są na świadectwie skazanego, odbywającego karę pozbawienia wolności za wypadek ze skutkiem śmiertelnym" - dodała.

"Dzień Bezpiecznego Kierowcy to doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach" - zaznaczyła. 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA