Powstał pełnometrażowy film o Powstaniu Wielkopolskim

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Wiele dni zdjęciowych, długie godziny montażu, setki przejrzanych archiwaliów.  I wreszcie jest. Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o bohaterskim zrywie sprzed stu lat. Z końcem czerwca ukończyliśmy prace nad filmem „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Film został już przyjęty przez naszych sponsorów i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Producentem dokumentu jest Fundacja Obywatelska Bazar a koproducentem Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.  W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathé. To zdjęcia pokazujące jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. Widzowie będą też mogli zobaczyć unikatowe obrazy z pierwszej wojny światowej, pochodzące z muzeum w Waszyngtonie czy materiały filmowe

i ikonograficzne Polskiej Filmoteki Narodowej. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników Powstania. 

Prezentowane są wspomnienia żołnierza I Wojny Światowej i uczestnika Powstania Arkadego Fiedlera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, skautki Sławy Budaszówny i powstańca Jana Kąkolewskiego.

Narrację budują wypowiedzi znanych historyków. Konsultantem merytorycznym filmu jest dr Marek Rezler. Film to wiele epizodów opisujących przebieg Powstania. Archiwalia, przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania. Ikonografia potraktowana została nowocześnie - animacje dodają współczesnego ducha starym fotografiom i pocztówkom, nie zmieniając przy tym ich wartości.

Reżyser Tadeusz Litowczenko podkreśla, że film ma nie tylko przywrócić pamięć o Powstaniu, ale i pozwolić zrozumieć jego znaczenie dla odradzającego się po pierwszej wojnie światowej państwa polskiego. Gdyby nie ten zwycięski zryw niepodległościowy być może Polska nie wróciłaby na mapy Europy w granicach 

Ten dokument to nie tylko suche fakty, ale również wspomnienia wnuków powstańczych bohaterów, którzy opowiadają o dalszych losach swoich rodzin. 

W nich, jak w zwierciadle, odbija się cała złożona historia ludzi, którzy stanęli w obliczu wyzwania jakie niosła przed sobą walka o niepodległość. To Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania, Wincenty Wierzejewski - dowódca Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego oraz Paweł Cyms - dowódca liniowy w Gnieźnie i na Kujawach. Jego oddziały zdobyły Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę. Wbrew rozkazom dowództwa poprowadził zwycięski marsz na Inowrocław. 

Powstanie dokumentu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Niepodległa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Wielkopolskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Poznań oraz Zakładom Fundacja Kórnicka.         

Emisję filmu przewidujemy w drugiej połowie grudnia 2020r. w kinach studyjnych  w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i śląskim oraz w Warszawie. W tym czasie planujemy również emisje telewizyjne. 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA