Linie turystyczne bez odpowiedniego reżimu sanitarnego? Spółka odpowiada na interpelację i niepokój mieszkańca

Autor: A. Karczewska
REKLAMA

Czy na liniach turystycznych MPK Poznań przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego? Po zgłoszeniu od jednego z mieszkańców, radna Lidia Dudziak zwróciła się w interpelacji z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Odpowiedzi udzieliła spółka organizująca atrakcję.

W okresie wakacyjnym na poznańskich ulicach można zauważyć linie turystyczne nr 0 i 100. Zabytkowe pojazdy MPK Poznań - tramwaje i autobusy - kursują po mieście pozwalając na zwiedzanie stolicy Wielkopolski w nietypowy sposób. To atrakcja ciesząca się zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Dla jednych to "powrót do przeszłości" i sentymentalna podróż do czasów, w których część z taboru obsługującego linie turystyczne kursowała na co dzień, gdy jeździli do pracy czy szkoły. Dla młodszych to okazja, by przekonać sięjak wyglądały podróże dziadków i rodziców.

Poznańska radna, Lidia Dudziak, zwróciła się do prezydenta Poznania z prośbą o odniesienie się do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego na liniach turystycznych. Jak wskazała, powodem jej interwencji jest list, jaki otrzymała od jednego z mieszkańców, którego zdaniem tabor skierowany do obsługi linii nie był odpowiednio zabezpieczony.

Mieszkaniec wskazał m.in. na zdjęcia umieszczone w Internecie, na których nie widać odpowiedniego zabezpieczenia w autobusach i tramwajach. Zauważył również, że osoby podejmujące prace na liniach turystycznych w weekend 20-21 czerwca, kilka dni wcześniej brały udział w spotkaniu Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, podczas którego nie przestrzegano zasad reżimu sanitarnego.

Na prośbę prezydenta, na interpelację odpowiedziało MPK Poznań. Jak podkreślono, autobusy i tramwaje są każdorazowo przygotowywane do trasy zarówno pod względem technicznym jak i sanitarnym. Przed każdym wyjazdem taboru przeprowadzane jest kompleksowe czyszczenie z wykorzystaniem środków do dezynfekcji.

Kierowcy oraz motorniczowie są oddzieleni od pasażerów - z uwagi na zabytkowy charakter taboru nie jest to granica fizyczna, jednak obsługa konduktorska obecna w pojazdach informuje pasażerów o konieczności zachowania odpowiedniej odległości, wskazując jednocześnie dostępne miejsca w pojeździe.

Na liniach turystycznych także obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa (także przez obsługę konduktorską), podobnie jak w regularnych liniach. Dodatkowo, trasy ustalono w taki sposób, by możliwe byłoodpowiednie wietrzenie autobusów i tramwajów po każdym kursie.

Jednocześnie wskazano, że do tej pory nie odnotowano zbyt dużego zainteresowania pasażerów liniami turystycznymi, które spowodowałoby zagrożenie sanitarne. Spółka zaznaczyła jednocześnie, że na drzwiach pojazdów umieszczone są informacje na temat maksymalnej liczby pasażerów w danym autobusie i tramwaju.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA