Trwają poszukiwania pumy, która decyzją sądu ma trafić pod opiekę Zoo Poznań

Autor: A. Karczewska fot. Zoo Poznań vid. x-news
REKLAMA

Trwają poszukiwania pumy i jej właściciela, który oddalił się ze zwierzęciem po tym, gdy decyzją sądu miało ono zostać mu odebrane na rzecz Skarbu Państwa. Pumą ma zaopiekować się poznańskie zoo.

Dla poznańskiego zoo sprawa ma swój początek w styczniu 2020 roku, kiedy to w Sądzie Rejonowym w Zawierciu zapadł prawomocny wyrok w sprawie przepadku pumy, jako zwierzęcia niebezpiecznego gatunku nieudomowionego na rzecz Skarbu Państwa. Właściciel zwierzęcia od dłuższego czasu m.in. publikował filmiki z pumą w roli głównej, jako „udomowionego kotka”, organizował „warsztaty z głaskani” czy sprzedawał komercyjne zdjęcia pumy w różnych sceneriach.
 
Sąd w Zawierciu wydając wyrok, zwrócił się z prośbą do Zoo Poznań o przyjęcie pumy i zapewnienie jej opieki. Po uzyskaniu zgody prezydenta Miasta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, poznański ogród poinformował, że jest gotowe przyjąć zwierzę. Jak zapewnia zoo, przez cały czas było w kontakcie z policją.
 
W piątek, 10 lipca, pracownicy poznańskiego zoo udali się we wskazane miejsce w celu odbioru zwierzęcia. Na miejscu zastali nie tylko bardzo złe warunki przetrzymywania pumy, ale także właściciela, który zdecydowanie nie miał zamiaru dostosować się do wyroku sądu. Mężczyzna mając przy sobie nóż, zabrał pumę i oddalił się z nią do pobliskiego lasu.
„Czekając na przyjazd policji na nieogrodzonym terenie z barakiem, przy którym stoi mała klatka z ujawnioną puma (zwierzę nie może nawet stanąć, wokół odchody i worki foliowe), zostajemy zaatakowani prze byłego właściciela - z nożem. Zdarzenie dokumentują obecne media, cudem pracownicy zoo nie zostają zranieni, zwierzę brutalnie wyciągane i szarpane przez właściciela zostaje wywiezione do lasu.”
Zoo Poznań
 
Z uwagi na zagrożenie, policja zorganizowała obławę poszukując pumy i właściciela. Pomimo wielu godzin poszukiwań, nadal nie udało się ich odnaleźć.
 
„Czekamy na efekt działań i możliwość zabezpieczenia zwierzęcia, możliwość udzielenia mu specjalistycznej pomocy i opieki. Puma w pierwszej ocenie lekarza weterynarii jest w złej kondycji ogólnej, bo chodzenie na smyczy i klatka - karcer niszczą zdrowie drapieżnika wymagającego swobodnego ruchu i wspinania, ma zaburzony behawior.”
Zoo Poznań

 
Dyrektorka poznańskiego zoo, podobnie jak policja, apeluje do wszystkich, którzy mogą posiadać jakiekolwiek informacje na temat przebywania właściciela i zwierzęcia, o kontakt z policją.
_____

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwającą ciszę wyborczą, wszelkie komentarze uznane za agitację polityczną będą usuwane z portalu. Cisza wyborcza potrwa do godziny 21:00, 12 lipca 2020 roku, jednak może być przedłużona przez uprawnione do tego organy.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA