Pacjenci szpitala w Wolicy nie zagłosują w wyborach. Nie utworzono tam obwodu wyborczego

Autor: A. Karczewska fot x-news archiwum
REKLAMA

Pacjenci szpitala w Wolicy niedaleko Kalisza nie będą mogli zagłosować w niedzielnej II turze wyborów prezydenckich - chyba, że opuszczą szpital. W placówce nie będzie takiej możliwości, ponieważ nie utworzono obwodu wyborczego, na podstawie decyzji z pierwszej tury wyborów, w czasie której w szpitalu nie było pacjentów.

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół ZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy jeszcze do niedawna był szpitalem jednoimiennym skupiającym się na walce z koronawirusem. Z uwagi na zmniejszenie liczby zakażeń w województwie, wojewoda wielkopolski podjął decyzję o "wygaszeniu" jednoimiennej działalności placówki i przywróceniu jej podstawowego funkcjonowania od 1 lipca 2020 roku.

Ostatni pacjenci związani z COVID-19 opuścili szpital 22 czerwca. Od tego czasu, do 1 lipca, trwały prace przygotowujące placówkę na powrót do swojej standardowej działalności.

Jak się okazuje, pacjenci, którzy obecnie są tam hospitalizowani nie będą mogli oddać głosu w niedzielnych wyborach - chyba, że ich stan zdrowia pozwoli na opuszczenie placówki i udanie się do swojej komisji wyborczej. Powód? W szpitalu nie utworzono obwodu wyborczego. Pacjenci w czwartek, 9 lipca, wysłali skargę do Krajowego Biura Wyborczego.

Jak wyjaśnia komisarz wyborcza w Kaliszu I, Anna Krysicka, pod którą podległa obszar wyborczy szpitala, 23 czerwca do biura Komisarza wpłynęła informacja o przywróceniu podstawowej działalności placówki w Wolicy od 1 lipca. Jednocześnie dyrektor szpitala miał poinformować, że 28 czerwca 2020 roku, czyli w dniu pierwszej tury wyborów, nie będzie tam żadnych pacjentów - trwały prace związane z przygotowaniem placówki po ponownym przekształceniu.

W zaistniałej sytuacji komisarz wydała postanowienie o likwidacji obwodu w tej jednostce, bo - jak wskazała - "komisja tam nie miała racji bytu".

Problem polega na tym, że od 1 lipca pacjenci znów są tam hospitalizowani. Anna Krysicka przyznaje, że obecnie nic już nie można w tej sprawie zrobić - termin składania wniosków o powołanie nowego obwodu minął 10 czerwca 2020 roku.

Na razie nie ma odpowiedzi na złożoną przez pacjentów skargę. Ci, których stan zdrowia na to pozwoli, a będą chcieli oddać głos, prawdopodobnie będą musieli opuścić szpital i udać się do swojej komisji wyborczej.

_____

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwającą ciszę wyborczą, wszelkie komentarze uznane za agitację polityczną będą usuwane z portalu. Cisza wyborcza potrwa do godziny 21:00, 12 lipca 2020 roku, jednak może być przedłużona przez uprawnione do tego organy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA