Badania archeologiczne na Starym Rynku dopiero po sezonie letnim

Prace archeologiczne na Starym Rynku, które miały rozpocząć się w lipcu zostały przesunięte o kilka miesięcy, do zakończenia sezonu letniego. To odpowiedź Miasta na prośby restauratorów, dla których okres wakacyjny jest czasem na choć częściowe odrobienie strat związanych z pandemią koronawirusa.

Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że restauracje podobnie jak wiele innych lokali i firm, przez kilka miesięcy mogły działać jedynie częściowo lub wcale. Także teraz, przestrzegając wytycznych sanitarnych, działalność restauracyjna jest ograniczona.

Okres wakacyjny zwykle oznaczał dla restauratorów i pracownikó gastronomii dobry sezon finansowy. W tym roku, większość patrzy na to z nadzieją nie tyle na duży zysk, co na choć częściowe odrobienie strat wywołanych epidemią koronawirusa.

W lipcu tego roku na Starym Rynku, wzdłuż Domków Budniczychmiały rozpocząć się prace archeologiczne. Na prośbę właścicieli lokali, a także częśći radnych i społeczników, podjęto decyzję o przesunięciu terminu rozpoczęcia robót. Rozkopana starorynkowa płyta i prowadzone prace negatywnie wpływałyby na ruch turystyczny, co z kolei mogłoby wpłynąć na zarobki restauratorów.

Jednocześnie, jak zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, opóźnienie rozpoczęcia badań, które prawodpodobnie ruszą dopiero w październiku, oznacza możliwe zakończenie prac dopiero na wiosnę lub lato 2021 roku. O takim scenariuszu wiedzą restaratorzy, którzy zgodzili się na takie rozwiązanie.

Badania prowadzone będą wzdłuż Domków Budnicznych, gdzie powstanie wykop, w którym docelowo zlokalizowany zostanie zbiornik retencyjny. Celem badań est sprawdzenie tej przestrzeni pod kątem zabytków i istniejących warstw kulturowych.

_____

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwającą ciszę wyborczą, wszelkie komentarze uznane za agitację polityczną będą usuwane z portalu. Cisza wyborcza potrwa do godziny 21:00, 12 lipca 2020 roku, jednak może być przedłużona przez uprawnione do tego organy.