Centrum Szyfrów Enigma w budowie – pierwsi zwiedzający pojawią się tam już za rok

W przyszłe wakacje pierwsi goście będą mogli zwiedzać Centrum Szyfrów Enigma, które powstaje w budynku Collegium Martineum UAM przy skrzyżowaniu ul. Koścuszki i św. Marcin. Wykonawca otrzymał pozwolenie na budowę, dzięki czemu może rozpocząć prace. Centrum ma być jedną z większych atrakcji Poznania.

Centrum Szyfrów Enigma ma być uhonorowaniem słynnych poznańskich kryptologów i ich historii, a jednocześnie miejscem promowania nauk ścisłych oraz przełomowych wydarzeń historycznych, które miały wpływ na przebieg II wojny światowej.

Nietypowe muzeum i centrum edukacji powstanie w budynku UAM na rogu ul. Kościuszki i św. Marcin. To właśnie tam dawniej słynni matematycy uczyli się szyfrowania i rozszyfrowywania kodów.

W ostatnich tygodniach wykonawca, konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam, prowadził prace przygotowujące teren pod inwestycję. Teraz, po uzyskaniu pozwolenia na prace budowlane, można przejść do kolejnego etapu realizacji zlecenia.

Centrum będzie nowoczesną, multimedialną ekspozycją, połączoną z interaktywnym angażowaniem zwiedzających w poznawanie historii. Wystawa będzie podzielona na trzy bloki tematyczne.

W pierwszym zwiedzający będą mogli odbyć podróż przez wieki poznając historię kryptografii i przechodząc podstawowykurs szyfrowania. Dowiedzą się, jak dawniej utajniano informacje, jak tworzono kody, szyfry i czym była steganografia. Całość wypełniona będzie interaktywnymi i manualnymi stanowiskami, przy których będzie można rozwiązywać zagadki i łamigłówki – zarówno samemu jak i z innymi.

Druga część poświęcona będzie poznańskim matematykom, budowie Enigmy i wydarzeniom II wojny światowej. Tu także znajdzie się szereg prezentacji multimedialnych, filmów i animacji. Dostępne będą eksponaty takie jak m.in. epliki płacht Zygalskiego i cyklometru oraz instalację artystyczną poświęconą Bombie Rejewskiego.

Ostatni blok tematyczny będzie łączył historyczne wydarzenia związane ze złamaniem kody Enigmy z obecną rewolucją cyfrową. Zaprezentowana tutaj zostanie historia wynalazków, które doprowadziły do powstania pierwszych programowalnych maszyn liczących, które można określić mianem komputerów. Na eksperymentalnych stanowiskach zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w programowaniu.

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

Pierwsi zwiedzający mają pojawić się w Centrum latem 2021 roku.