"Kresowianie zasłużeni dla Poznania i Lwowa" - wystawa na Wolnym Dziedzińcu UMP

Autor: Codzienny Poznań AK fot. UMP
REKLAMA

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania można już oglądać wystawę „Kresowianie zasłużeni dla Poznania i Lwowa”. Na ekspozycji przedstawione są sylwetki wybitnych lwowian, którzy swoją działalnością przysłużyli się stolicy Wielkopolski. Wystawa odbywa się w ramach XXIII Dni Lwowa i Kresów.

Dni Lwowa i Kresów organizowane są przez poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, współfinansowane ze środków budżetu miejskiego i Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Honorowym Patronatem Dni Lwowa i Kresów objęli: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski oraz abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Wystawa na Wolnym Dziedzińcu podzielona jest na dwie części. Pierwsza obejmuje sylwetki 13 osób, w tym ludzi nauki i kultury, którzy przybyli z Lwowa do Poznania po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i po II wojnie światowej, pomagając w budowaniu życia kulturalnego i edukacji w stolicy Wielkopolski.

Po niemieckim zaborze polskie szkolnictwo i życie kulturalne w Poznaniu powstać musiało niemal od podstaw. Wówczas z Lwowa i Kresów południowo-wschodnich przybyło do Wielkopolski wiele wykształconych osób z pożądanymi wtedy kwalifikacjami. W tym czasie nastąpiło zbliżenie dwóch miast na jeszcze innym gruncie. Wielkopolanie bowiem ofiarnie wsparli Lwów w walce o prawo do bycia w wolnej ojczyźnie. Wysłano wagony z pomocą humanitarną, a w marcu 1919 r. wystawiono kompanię ochotniczą, na którą mówiono "rogate diabły”.
Katarzyna Kwinecka, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w PoznaniuWśród osób, które przybyły do Poznania po wojnach byli m.in. aktorka Krystyna Feldman, kompozytor Tadeusz Szeligowski czy prof. Władysław Orlicz, matematyk należący do tzw. lwowskiej szkoły matematycznej.

Z kolei druga część wystawy poświęcona jest znanym kresowiakom, takim jak m.in. Stanisław Lem, Ignacy Jan Paderewski, gen. Tadeusz Komorowski czy prof. Eugeniusz Piasecki twórca poznańskiej szkoły wychowania fizycznego.

Wystawa będzie dostępna na Wolnym Dziedzińcu UMP do 26 lipca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA