Trasa tramwajowa na ul. Falistą wypróbowana przez wszystkie typy tramwajów MPK Poznań. Prace przy inwestycji wyprzedzają harmonogram

Autor: A. Karczewska fot. PIM
REKLAMA

Już niedługo mieszkańcy osiedli przy ul. Falistej i Unii Lubelskiej będą mogli w wygodny i szybki sposób poruszając się komunikacją zbiorową dotrzeć do centrum miasta. W poniedziałek przeprowadzono testy nowego torowiska, na trasie biegnącej od Ronda Żegrze do nowej pętli autobusowo-tramwajowej. Jednocześnie, w związku z postępem prac przy iwnestycji, już w środę będzie możliwe zlikwidowanie objazdu dla kierowców i pełne otwarcie wlotów na Rondo Żegrze.

W ramach inwestycji powstała nowa pętla tramwajowo-autobusowa przy ul. Falistej, do której poprowadzono nową trasę tramwajową. Rozbudowywana i przebudowywana jest również infrastruktura drogowa wokół, w tym m.in. Rondo Żegrze i ul. Unii Lubelskiej.

Nowa trasa tramwajowa jest oświetlona i objęta monitoringiem. Posiada także budynek dla pracowników MPK. Na pętli możliwe będą przesiadki "drzwi w drzwi" między tramwajami i autobusami, także podmiejskimi. W tym miesiącu rejon pętli i przystanków wyposażany będzie jeszcze w małą architekturę: wiaty przystankowe, tablice informacji pasażerskiej, wiaty i stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci itp. Do wykonania pozostały również nasadzenia zieleni.

Wzdłuż torowiska wybudowano jezdnię, którą przedłużono do osiedla przy ul. Falistej. W ramach prac przebudowano także infrastrukturę podziemną.

Jak mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, po niecałym roku od rozpoczęcia prac poziom zaawansowania prac można określić na około 88%, a prace wyprzedzają harmonogram.

Jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ będzie obsługiwać komunikacyjnie okoliczne tereny i także te, które w najbliższych latach będą zagospodarowywane. Z tej pętli będą mogli korzystać mieszkańcy południowego Poznania - Marlewa, Minikowa i części Starołęki. Dzięki temu szybciej dostaną się do centrum miasta
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

W poniedziałek, 6 lipca, przeprowadzono testy nowego torowiska, używając do tego wszystkich typów tramwajów we flocie MPK Poznań. Teraz będą prowadzone jeszcze analizy każdego z przejazdów i ewentualnych uwag, jakie zgłoszono podczas testów.

Zgodnie z umową z wykonawcą udostępnienie nowej trasy dla pasażerów przewidziane jest na początek 2021 r. Miasto liczy jednak, że do końca września uda się zakończyć procedury odbiorowe związane z pozwoleniem na użytkowanie i już jesienią mieszkańcy będą mogli wsiąść po raz pierwszy do tramwaju na nowej trasie.

W związku z postępem prac, 8 lipca ma zmienić się organizacji ruchu, która przywróci łącznik pomiędzy ulicami Obodrzycką oraz Unii Lubelskiej. Znaczący postęp robót pozwoli na likwidację dotychczasowego objazdu przez ul. Obodrzycką, Kurlandzką i Żegrze i pełne otwarcie wlotu na rondo Żegrze od strony ul. Unii Lubelskiej. Dojazd do ronda będzie odbywał się analogicznie jak przed remontem - przez drogę wewnętrzną pomiędzy ul. Unii Lubelskiej i Obodrzycką. Dojazd do osiedla przy ul. Falistej pozostaje póki co bez zmian, tzn. zamknięty będzie wyjazd na ul. Obodrzycką, a objazd możliwy przez wspomnianą drogę wewnętrzną i ul. Unii Lubelskiej. Kolejne zmiany w tym rejonie planowane są na drugą połowę lipca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA