"Borsuk" znów będzie woził pasażerów Maltanki. Jutro pierwszy kurs kultowego parowozu

Autor: A. Karczewska fot. MPK Poznań
REKLAMA

W najbliższy weekend nad Jeziorem Maltańskim znów będzie można zobaczyć… Borsuka! Tym razem jednak mowa nie o zwierzęciu, a o parowozie Borsig Bn2t, który będzie kursował ciągnąc kolejkę Maltanka.

Historyczny parowóz wąskotorowy został wyprodukowany w 1925 roku w Berlinie. W latach 90. - już jako powojenny pomnik, został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych i po odnowieniu, w 1999 roku został skierowany do ponownej eksploatacji. Obecnie podziwiać go można co roku w czasie sezonu Kolejki Parkowej Maltanka.

Jego pojawienie się na torach zawsze budzi zainteresowanie zarówno wśród pasażerów jak i osób przebywających nad Jeziorem Maltańskim.

Co ciekawe, przygotowanie parowozu do drogi trwa około 5 godzin.

„Kocioł musi być napełniony wodą, a następnie przystępuje się do oczyszczania płomieniówek, paleniska i popielnika. Trzeba przygotować suche drewno, następnie rozpalić je w palenisku. W miarę rozgrzewania się kotła drewno stopniowo zastępuje się węglem. Trzeba poczekać, aż woda w kotle się zagotuje a para osiągnie ciśnienie 12 atmosfer. Należy jeszcze sprawdzić działanie armatury (najważniejsze są przyrządy wodowskazowe i zasilające kocioł w wodę), posmarować układ napędowy. Jeszcze tylko uzupełnić zapas wody i węgla na tendrze i… można wyruszyć na szlak”
Filip Bebenow, maszynista



W najbliższy weekend wyjedzie na trasę po raz pierwszy w 2020 roku. W tym sezonie będzie woził pasażerów co drugi weekend aż do końca września.

Planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA