Szpital w Poznaniu jedynym jednoimiennym w Wielkopolsce. Placówka w Wolicy powróciła do normalnej działalności

Autor: A. Karczewska fot. x-news archiwum
REKLAMA

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza od wczoraj nie jest już szpitalem jednoimiennym skupionym jedynie na walce z koronawirusem. Od wczoraj placówka powraca do swojej regularnej pracy. Oznacza to, że jedynym szpitalem w pełni poświęconym leczeniu chorych na COVID-19 w Wielkopolsce jest szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Szpital w Wolicy został przekształcony w placówkę jednoprofilową w połowie kwietnia, w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem w Kaliszu i powiecie kaliskim. Konieczne było odciążenie placówki w Poznaniu, z uwagi na fakt, że wielu chorych było osobami z domów pomocy społecznej, którzy wymagali nie tylko leczenia COVID-19, ale także stałej opieki pielęgnacyjnej. Co więcej, dla części z nich transport do Poznania był zbyt niebezpieczny.

Szpital w Wolicy oraz szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu zapewniały Wielkopolanom łącznie 660 łóżka dla zakażonych, z czego 540 w stolicy Wielkopolski, a 120 w Wolicy.

" Jeszcze 1 maja w szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu hospitalizowanych było 181 pacjentów, co stanowi 27 proc. wszystkich dostępnych łózek w obu szpitalach, a w szpitalu w Wolicy przebywało 41 pacjentów. Największe obłożenie zanotowano w Wolicy 10 maja, kiedy przebywało tam 82 pacjentów. Na oddziałach leczonych było w tym dniu 157 osób."
Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ

Z uwagi na spadek liczby zakażeń, wojewoda wielkopolski podjął decyzję o "wygaszeniu" jednoimienności placówki od 1 lipca 2020 roku. Od wczoraj szpital znów działa według swojej normy sprzed pandemii. Co ważne jednak, placówka nadal jest gotowa na ewentualne przywrócenie konieczności skupienia się jedynie na walce z koronawirusem.

Miesiąc wcześniej, bo 1 czerwca, poznańska placówka ograniczyła liczbę łóżek "w gotowości" do 406.

Szpital im. Strusia nadal pozostaje jednak jednoprofilowym, w pełni poświęconym walce z koronawirusem.

Pacjentów z podejrzeniem lub zdiagnozowanym Covid-19 nadal przyjmują oddziały zakaźne: dla dorosłych w Szpitalu Wojewódzkim w Koninie oraz dla dzieci w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera UMP. Oprócz tego leczeniem i zapobieganiem Covid-19 zajmuje się Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ul. Polnej w Poznaniu, gdzie funkcjonuje oddział noworodkowy oraz 9-łóżkowy oddział położniczy, a także oddział psychiatryczny w szpitalu HCP (obecnie 13 łóżek) i stacja dializ w Szamotułach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA