Około 200 tysięcy ludzi świętowało pierwsze oficjalne obchody rocznicowe Poznańskiego Czerwca w 1981 roku

Autor: A. Karczewska fot. P. Karczewski; muzyka: bensound
REKLAMA

Dopiero 25 lat po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca'56, czyli w 1981 roku odbyły się pierwsze oficjalne obchody rocznicowe ku pamięci robotniczego zrywu. Jednocześnie oficjalnie odsłonięto zamontowany zaledwie kilkanaście dni wcześniej Pomnik Poznańskiego Czerwca na placu Mickiewicza. W uroczystościach rocznicowych udział wzięło około 200 tysięcy osób.

Przygotowania do obchodów 25. rocznicy trwały niemal rok. Po decyzji o budowie Pomnika Poznańskiego Czerwca'56 rozpoczęto nie tylko działania z tym związane, ale także kolejne, które miały na celu zachowanie pamięci o wydarzeniach. Organizowano szereg wystaw, sesji naukowych, przygotowano spektakl w Teatrze Nowym „Oskarżony: Czerwiec Pięćdziesiąt sześć”, wydawano kolejne pozycje wydawnicze, albumy, wspomnienia i opracowania historyczne, a także przygotowywano zmiany w mieście.
 
Pomnik nie był jedynym miejscem, który miał przypominać o wydarzeniach z 1956 roku. Zmieniono nazwy ulic: Dierżyńskiego na ul. 28 Czerwca 1956 roku, a część ul. Mylnej na ul. Romka Strzałkowskiego.
 
Przygotowano także tablice pamiątkowe, które zawisły przed zajezdnią MPK na ul. Gajowej, przed bramą ZNTK na ul. Roboczej, przy bramie głównej HCP i przed Fabryką Lokomotyw i Wagonów (W3), na frontonie budynku szpitala im. F. Raszei oraz na ul. Romka Strzałkowskiego. Zostały odsłonięte 27 czerwca 1981 roku. Przed zakładami Cegielskiego arcybiskup Jerzy Strona celebrował mszę święta, a homilię wygłosił ks. kardynał Franciszek Macharski.
 
Z kolei główne uroczystości, w dniu 25. rocznicy odbyły się na Placu Mickiewicza, gdzie oficjalnie odsłonięto nowy Pomnik. O godzinie 10:00 w mieście rozbrzmiały syreny alarmowe i zabiły dzwony kościelne. Na placu i w okolicach zgromadziło się około 200 tysięcy ludzi. Były to największe obchody Poznańskiego Czerwca w historii. Wśród przemawiających byli m.in. nieformalny przywódca Czerwca Stanisław Matyja i przewodniczący NSZZ Solidarność Lech Wałęsa.
 
Pomnik został odsłonięty przez Stanisława Matyję i Annę Strzałkowską (matkę Romka Strzałkowskiego, zabitego podczas zrywu).
 
W czasie Apelu Poległych na wieży Zamku Cesarskiego zawisła ogromna szarfa z ustalonymi po raz pierwszy nazwiskami ofiar Poznańskiego Czerwca.
 
Zdjęcia z obchodów – z Zakładów Cegielskiego oraz Placu Mickiewicza – udostępnił naszej redakcji jeden z fotografów, Przemysław Karczewski.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA