Lokale wyborcze dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych – co to oznacza?

W Poznaniu ponad 50% lokali wyborczych będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na 227 lokali udogodnienia zostaną przygotowane w 132 z nich.

Aby uznać lokal wyborczy za dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, musi on spełniać szereg warunków i wymogów technicznych.

Przede wszystkim, powinien być dostępny z poziomu parteru, wyposażony w podjazd dla wózków lub windę. Wysokość progu nie powinna przekraczać 2 centymetrów, a szerokość drzwi musi wynosić minimum 90 centrymetrów.

W środku minimum jedno miejsce zapewniające tajność głosowania powinno być wyposażone w dodatkowe oświetlenie skierowane bezpośrednio na punkt, w którym będzie wypełniana karta do głosowania, a pulpit umożliwiać pisanie na dwóch wysokościach – 80 cm i 1.1 m. 

Wszystkie te kryteria spełniają 132 z 227 lokali wyborczych.

Dodatkowo, w każdym z lokali dostępne są specjalne nakładki na kartę do głosowania opracowanej w alfabecie Braille’a, z których mogą skorzysta osoby niewidzące i niedowidące. Do dyspozycji wyborców są także lupy powiększające.

Zgodnie z prawem, każdy wyborca z niepełnosprawnością może skorzystać z pomocy osoby trzeciej np. innego wyborcy. Asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Co ważne, pomoc może mieć charakter wyłącznie techniczny.

Członkowie komisji wyborczej są zobowiązani do ustnego przekazania treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach, jeśli wyborca wyrazi taką prośbę.

___

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwającą ciszę wyborczą, wszelkie komentarze uznane za agitację polityczną będą usuwane z portalu. Cisza wyborcza potrwa do godziny 21:00, 28 czerwca 2020 roku, jednak może być przedłużona przez uprawnione do tego organy.