Od połowy marca zlikwidowano w Poznaniu ponad 308 przedsiębiorstw, ale powstało ponad dwa razy więcej nowych firm

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Kilkaset firm skorzystało już z pomocy Miasta Poznania w związku z pogorszeniem się ich sytuacji finansowej z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. Trudny okres dla przedsiębiorców nie oznacza jednak samych złych informacji. Od 16 marca do 22 czerwca w stolicy Wielkopolski zarejestrowano dwa razy więcej nowych firm niż zlikwidowano w tym czasie.

Pandemia koronawirusa zmieniła życie mieszkańców na całym świecie. Dla wielu przedsiębiorców oznacza to trudny okres i nieprzewidziane straty, jakich nie spodziewali się budując strategie biznesowe czy planując budżet na 2020 rok.

Od marca, czyli od początku epidemii koronawirusa w Polsce, Miasto Poznań stara się na bieżąco monitorować sytuację nie tylko własnych spółek, ale także pozostałych firm i przedsiębiorców w stolicy Wielkopolski.

Uruchomiono tzw. Poznański Pakiet Antykryzysowy, który ma pomóc w trudnym okresie pandemii przetrwanie na rynku biznesowym. Znalazły się w nim m.in. ulgi, odroczenia i rozłożenie na raty opłat, umorzenia m.in. opłat z tytułu podatku od nieruchomości, płatności za ogródki gastronomiczne czy opłat czynszowych w ramach komunalnych lokali użytkowych.

Urząd Miasta podsumował pierwsze miesiące Pakietu. Z ulg w zakresie opłat za ogródki gastronomiczne skorzystało 30 firm na Starym Rynku. Pozytywną odpowiedź w sprawie ulg czynszowych w komunalnych lokalach użytkowych otrzymało 445 podmiotów. Obecnie rozpatrywanych jest także jeszcze ponad 150 wniosków o rozłożenie na raty, odroczenie lub umorzenie podatku od nieruchomości.

W ramach pomocy wzmocniono także możliwości kadrowe do rozpatrywania wniosków związanych z rządową pomocą w ramach Tarczy Antykryzysowej. Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni pracy miejscy urzędnicy rozpatrzyli pozytywnie prawie 2,5 tys. wniosków.

W ofercie Pakietu znalazły się również szkolenia, także dla osób, które chcą dopiero otworzyć własny biznes.

Jak informuje Urząd Miasta Poznania, od 16 marca do 22 czerwca zlikwidowano w Poznaniu 308 przedsiębiorstw i zarejestrowano 627 nowych firm prowadzonych przez osoby fizyczne. Działalność zawiesiło 858 firm.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA