Odbudują jaz na Obrze

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

Jaz Perzyny na rzece Obra zostanie odbudowany w najbliższych trzech latach. Zadanie wykona Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. list intencyjny w tej sprawie podpisano w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Obiekt w Perzynach powstał w 1953 roku i początkowo poza swoją podstawową funkcją ułatwiał także gospodarkę rybacką, skupioną głównie na odławianiu węgorza. Niestety, stara konstrukcja i zły stan techniczny sprawia, że jaz nie spełnia swej roli.

Odbudowa ma przywrócić możliwość retencjonowania wody na obszarze gmin Zbąszyń i Siedlec, co wpłynie pośrednio także na gminy Trzciel i Miedzichowo. Według szacunków, dzięki temu uda się zgromadzić nawet 7 mln m³ wody.

Według ogólnych analiz w ciągu ostatnich 50 lat przepływy wody zmniejszyły się średnio na rzece o 30-40%, a średni ubytek wody w jeziorach położonych w zlewni rzeki Obry wynosi od 1,0 do 1,5 m. Zmiany widać przede wszystkim w Jeziorze Zbąszyńskim, którego woda jest bardzo złej jakości i charakteryzuje się niskim poziomem przezroczystości. Płytkość zbiornika wpływa na jego szybkie nagrzewanie się, co z kolei przyczynia się do powstawania zjawiska przyduchy i zakwitow sinic.

Podpisany w czwartek list intencyjny określa zasady współpracy i finansowania przy realizacji zadania. Został podpisany przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka oraz Annę Moswę, posekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA