Na terenie Kiekrza powstanie zbiornik retencyjny. Będzie zbierał wodę z całego osiedla

Autor: A. Karczewska fot. PIM
REKLAMA

Na terenie osiedla Kiekrz powstanie zbiornik retencyjny pozwalający na gromadzenie wód opadowych i roztopowych z całego terenu osiedla. Inwestycja będze realizowana przy wsparciu z funduszy Unii Europejskiej. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła już przetarg na wykonawcę robót.

O konieczności budowania zbiorników retencyjnych gromadzących wodę opadową i roztopową mówi się od dawna, szczególnie w kontekście suszy, jaka w ostatnich latach na stałe zagościła w Wielkopolsce. W przypadku osiedla Kiekrz zbiornik ma jednak przede wszystkim zminimalizować zagrożenie zalewania (podczas ulewnych deszczów) ulic i budynków położonych niżej, a także ich podtapiania w sytuacji wystąpienia Samicy z brzegów.

W ramach inwestycji, poza pojemnikiem o pojemności ok. 3000 metrów sześciennych, zostaną również wykonane renowacje istniejących rowów, które obecnie nie spełniają swojej funkcji, jaką jest odprowadzanie wód deszczowych. Prace obejmą także nasadzenia roślinności w otoczeniu zbiornika i budowę ścieżki spacerowej z oświetleniem parkowym, ławkami i obiektami małej architektury.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na wykonawcę robót, który na opracowanie dokumentacji projektowej z uzyskaniem ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę będzie miał 480 dni od zawarcia umowy. Zbiornik ma być gotowy po dwóch latach od podpisania umowy.

Oferty będą przyjmowane do 29 lipca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA