Wręczono stypendia im. dr. Jana Kulczyka

Autor: Katarzyna Alińska fot. M.Rój
REKLAMA

18 czerwca osiem wybitnych studentek, studentów i doktorantek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymało z rąk Dominiki Kulczyk Stypendia im. dr. Jana Kulczyka. To już XXI edycja tego programu stypendialnego.

Od ponad 20 lat, nieprzerwanie co roku wręczane są doktorantom i studentom największej poznańskiej uczelni stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz uniwersytetu. Swój początek tradycja ta ma w 1998 r., kiedy to Grażyna i Jan Kulczykowie przekazali darowiznę, która stworzyła fundusz stypendialny zarządzany przez Fundację UAM.

"Mój Tato wierzył w intelekt, edukację i wykształcenie. Mawiał, że nauka jest kluczem do budowy własnych skrzydeł. Dziś, widzimy, jak ważna jest wiedza. Przekonujemy się o tym bardziej niż kiedykolwiek, każdego dnia. Wiem, że ci młodzi, ale już wybitni ludzie, którzy otrzymali stypendia, zdobywaną wiedzę przekują w pozytywne zmiany, na których zyska całe społeczeństwo. To wielki zaszczyt mieć w tym swój udział"
Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation

W tym roku, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, zmieniono procedurę przyznawania Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka. Kapituła obradowała zdalnie, a zorganizowanie uroczystości ich przekazania stało się możliwe dopiero po zniesieniu części obostrzeń wprowadzonych przez rząd i władze uczelni. Stypendia wręczono w Sali im. Lubrańskiego, w gmachu Collegium Minus UAM.

Studentki i studenci wyróżnieni w tegorocznej edycji programu stypendialnego:
 
- Michał Tomasz Dziedzic – Wydział Teologiczny, kierunek teologia, specjalizacja kapłańska,
- Mateusz Gołębiewski – Wydział Fizyki, kierunek fizyka, specjalizacja: Physics of Advanced Materials for Energy Processing (PAMEP),
- Iga Skrzypczak – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filologia polska,
- Olga Żyminkowska – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filozofia.
 
Stypendia otrzymały również doktorantki:
 
- Kinga Adamczewska – nauki o komunikacji społecznej i mediach (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa),
- Agnieszka Nymś-Górna – nauki socjologiczne i pedagogika (Wydział Socjologii i Wydział Studiów Edukacyjnych),
- Milena Roszkowska – nauki biologiczne (Wydział Biologii),
- Aleksandra Wieczorkiewicz – literaturoznawstwo (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej).
 
Od 2014 r. o stypendia mogą ubiegać się również studiujący w Poznaniu obywatele Ukrainy. Każdego roku 50 studentów otrzymuje jednorazowe wsparcie finansowe. Kryteriami są sytuacja materialna studenta oraz jego wyniki w nauce. W 2020 r. stypendia te zostały przyznane i przekazane w kwietniu.
 
Łączna suma dotychczas przyznanych Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka dla polskich studentów i doktorantów UAM to ponad 2,1 mln zł. Wsparcie dla studentów poznańskiej uczelni pochodzących z Ukrainy wyniosło już 900 tys. zł.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA