Prawie pół miliona złotych dofinansowania z MKiDN dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Autor: A. Karczewska fot. materiały prasowe
REKLAMA

Prawie 500 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Centrum Kultury trafi do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jako wsparcie dla budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Instytucja ma powstać na Wzgórzu św. Wojciecha, w miejscu, które otacza pamięć o historycznych wydarzeniach w regionie.

Prace przygotowawcze do powstania nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 rozpoczęły się cztery lata temu. Po dwóch latach, władze Poznania podjęły decyzję o lokalizacji instytucji - powstanie na Wzgórzu św. Wojciecha, w rejonie innych historycznych i przypominających o dziejach regionu miejsc, takich jak m.in. Cytadela, Pomnik Armii Poznań czy Cmentarz i Krypta Zasłużonych Wielkopolan.

W ubiegłym roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, w którym spośród ponad 50 propozycji wybrano projekt warszawskiej pracowni WXCA. Obecnie inwestycja jest na etapie zaawansowanych prac projektowych.

Umowa została podpisana dzięki dofinansowaniu w wysokości 5 milionów złotych, jakie przyznało Miasto Poznań. Teraz wsparcie przyznało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach programu „Infrastruktura Kultury” Wielkopolskie Muzeum Niepodległości otrzymało dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł na 2020 rok.

„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zainteresowaniem obserwuje przygotowanie ważnej inwestycji upamiętniającej zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Podtrzymujemy gotowość wsparcia finansowego dla tego projektu. Tegoroczne dotacje są potwierdzeniem naszego zaangażowania. Jesteśmy przekonani, że ten projekt zostanie zrealizowany ponad podziałami. Pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków”
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowegoDodatkowo, 90 tysięcy złotych zostało przyznane na projekt pozwalający na zaprezentowanie w sieci najbardziej znaczących dla przyszłej wystawy eksponatów i budynku muzeum. Te środki przyznało Narodowe Centrum Kultury w ramach rozstrzygniętego konkursu „Kultura w Sieci”, ogłoszonego w związku z trudną sytuacją instytucji kultury wynikającą z ograniczeń wprowadzonych z uwagi na COVID-19.

Jak podkreśla dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysław Terlecki, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 to instytucja, na którą czekają nie tylko mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. To miejsce, które ma być jednym z ważniejszych punktów na mapie muzealnej w Polsce.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA