Poznań pamięta o ofiarach Niemieckich obozów koncentracyjnych

W Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII odbyły się dziś, 14 czerwca 2020 roku uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Obchody zorganizował Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

W uroczystościach wzięli udział wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, który apelował o pamięć historyczną. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk w specjalnym liście napisał „dzisiejsze uroczystości są wyraźnym głosem przeciwstawienia się dyskryminacji i nienawiści , które prowadzą do pogardy dla ludzkiej godności. Pozwalają też na wydobycie z niepamięci nazwisk tych, których w „obozie krwawej zemsty” próbowano odrzeć z człowieczeństwa”.

Poruszająco zabrzmiały świadectwa pamięci Stanisława Grześka, syn Karola, więźnia pierwszego transportu do niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz Zenona Ulatowskiego, syna Stanisława, więźnia KL Fort VII, KL Mauthausen, ofiary Zamku Śmierci Hartheim.

Obecna była także rodzina Leona Prauzińskiego, uczestnika i malarza Powstania Wielkopolskiego, więzionego i zamordowanego w Forcie VII w Poznaniu.

Dyrektor WMN Przemysław Terlecki zapowiedział, że wśród najważniejszych zadań, które stawia sobie i muzeum jest to, by wiedza o pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich i pierwszej komorze gazowej stała się powszechna poza Wielkopolską.

Zebrani na uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Ścianą Śmierci