Szpital w Wolicy przestanie być jednoimiennym. Ma wrócić do działalności sprzed epidemii

Autor: A. Karczewska fot. WUW
REKLAMA

Od 1 lipca w Wielkopolsce będzie już tylko jeden jednoimienny szpital, którego działania skupione będą na walce z epidemią koronawirusa. Decyzją wojewody wielkopolskiego, od przyszłego tygodnia szpital w Wolicy powróci do swojego pierwotnego funkcjonowania.

Szpital w Wolicy został przekształcony w placówkę jednoimienną w połowie kwietnia z uwagi na bardzo dużą liczbę zakażeń na południu regionu.

Od 1 czerwca w całym kraju trwa wygaszanie szpitali jednoimiennych, skupionych na pomocy dla osób zakażonych koronawiursem. Początkowo w Wielkopolsce pozostawiono obie placówki ze względu na utrzymujący się wysoki przyrost osób zakażonych w południowej części województwa. Teraz jednak, gdy sytuacja głównie w Kaliszu została opanowana, podjęto decyzję o wygaszeniu działalności jednoimiennej i powrocie szpitala w Wolicy do pierwotnego funkcjonowania.

Obecnie w placówce pod Kaliszem przebywa 40 pacjentów na 120 miejsc, z kolei w Poznaniu 78 pacjentów na 406 łóżek. Szpital w Wolicy ma miesiąc na powrót do działalności sprzed połowy kwietnia. Co ważne, nie ma konieczności wykonywania prac rozbiórkowych, ponieważ placówka ma być gotowa na ewentualną kolejną falę zachorowań na COVID-19 jesienią.

Analizując sytuację w całym kraju i zalecenia dla wszystkich województw, od 1 lipca szpital w Wolicy zostanie wykreślony z wykazu podmiotów przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 i podejrzeniem tej choroby, o czym dyrekcja szpitala w Wolicy została poinformowana na początku czerwca. Biorąc pod uwagę liczbę wykorzystanych łóżek w szpitalach dla pacjentów tzw. covidowych, zabezpieczenie dla mieszkańców Wielkopolski jest w pełni wystarczające. Gdyby szpital w Wolicy realizował umowy z NFZ w normalnym trybie, otrzymywałby miesięcznie 1 392 461,05 zł., z czego niewiele ponad milion złotych stanowiłby ryczałt. W związku z przekształceniem placówki w Wolicy w szpital jednoprofilowy przeznaczony dla pacjentów z Covid-19 i podejrzeniem zakażenia Sars-Cov-2, za kwiecień placówka otrzymała 1 877 205,12 zł, a za maj (120 łóżek) - 2 634 022,74 zł. Szpital w Wolicy został umieszczony w wykazie od 20 kwietnia i początkowo dysponował 69 łóżkami. Od 1 maja liczba łóżek wzrosła do 120
Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ

Szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu ponownie będzie jedyną placówką w województwie w pełni poświęconą na pomoc osobom zakażonym.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA