Na początku przyszłego roku do Centrum Szyfrów Enigma wejdą pierwsi zwiedzający

Na początku przyszłego roku pierwsi zwiedzający wejdą do Centrum Szyfrów Enigma, które powstanie w budynku Collegium Martineum UAM przy skrzyżowaniu ul. św. Marcin i Kościuszki. Wyjątkowa atrakcja ma być jedną z najnowocześniejszych placówek multimedialnych w Polsce. Wykonawca rozpoczął prace przygotowawcze, by móc przejść do tych właściwych, które rozpoczną się prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca.

Centrum Szyfrów Enigma ma umożliwić poznanie historii słynnych kryptologów w wyjątkowy sposób. Zwiedzający będą mogli przejść kurs szyfrów, a także poznać metody utajniania informacji przy pomocy działającej repliki Enigmy. Poznają również początki działalności słynnych polskich kryptologów oraz to, w jaki sposób ich działania wpłynęły na przebieg II wojny światowej.

Co ważne, w centrum znajdzie się także część poświęcona obecnym zagadnieniom z zakresu szyfrowania, przesyłania i przechowywania danych takie jak programowanie oraz bezpieczeństwo w sieci.

Przygotowane będzie także coś dla oka – odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta czy telegrafisty.

Projekt Urzędu Miasta Poznania jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

UAM udostępnił budynek Collegium Martineum, które stoi w miejscu, w którym dawniej mieścił się oddział biura szyfrów Sztabu generalnego Wojska Polskiego. Trzej słynni kryptolodzy, Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski byli studentami Uniwersytetu Poznańskiego.

„Centrum Szyfrów Enigma będzie jedną z najnowocześniejszych placówek multimedialnych w Polsce. Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 roku, od którego zaczęła się historia złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ale Centrum to nie tylko edukacja. Chcemy również upamiętnić dokonania naszych matematyków i budować lokalny patriotyzm łączący różne grupy społeczne. Poznań potrzebuje tej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy rozpoczęcie pierwszych prac, które przybliżają nas do planowanego na początek 2021 roku otwarcia”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam. Od wtorku, 2 czerwca, przejęło ono plac budowy i rozpoczęło pierwsze prace przygotowawcze. W pierwszej kolejności wygradzany jest plac budowy i ciągi komunikacyjne. Przygotowywane są wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem. Przeprowadzone będą także małe roboty rozbiorkowe.

Prace właściwe ruszą dopiero po udzieleniu przez Wydział Urbanistyki i Architektury UMP pozwolenia na budowę. Ma to nastąpić za kilka tygodni, na przełomie czerwca i lipca. Pierwsi zwiedzający mają pojawić się w Centrum na początku 2021 roku.