Jak dopisać się do spisu wyborców? Najlepiej elektronicznie, ale można też w urzędzie

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Każdy, kto tego dnia będzie przebywał w innej gminie niż jest zameldowany, może już teraz dopisać się do spisu wyborców. Dzięki elektronicznemu wnioskowi można to zrobić jeszcze łatwiej.

Do spisu wyborców można dopisać się stacjonarnie, w okienku lub szybciej i bezpieczniej – wysyłając elektroniczny wniosek. Termin ich składania upływa we wtorek, 23 czerwca. Formularz dostępny jest online.

“Aby skorzystać z usługi dopisania do spisu wyborców online nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Potrzebny jest wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP lub dostęp do bankowości elektronicznej”

Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania

Wnioski o dopisanie do spisu można też składać stacjonarnie. W tym celu trzeba odwiedzić jedną z trzech lokalizacji, w których realizowane są sprawy wyborcze. Są to:

– siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, a wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;

– Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.

– Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

W przypadku wniosku elektronicznego, zawierającego adres mailowy wyborcy, wysłana zostanie informacja zwrotna o dopisaniu do spisu. W przypadku wniosku złożonego przy okienku klient otrzyma pisemne potwierdzenie. 

Do spisu można dopisać się także przez pełnomocnika. Wyborca podpisuje wniosek, a osoba trzecia może wrzucić dokument do skrzynki podawczej w urzędzie przy ul. Libelta 16/20. 

Osoby, które dopisały się do spisu przed majowymi wyborami i chcą głosować w czerwcu muszą złożyć wniosek ponownie. 

Jeżeli odbędzie się II tura wyborów, wtedy do spisu wyborców będzie można dopisać się od 29 czerwca do 7 lipca. Uwaga: Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie – dopisanie do spisu skutkuje na obie tury. 

Jak odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Zaświadczenie o prawie do głosowania można już odebrać osobiście lub przez pełnomocnika (nie ma możliwości załatwienia sprawy elektronicznie) w jednej z trzech lokalizacji – siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10, Urzędzie Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 oraz UMP przy ul. Libelta 16/20. W pierwszej z nich nie trzeba umawiać się na wizytę, klient od ręki otrzyma zaświadczenie. W dwóch pozostałych obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt.

Zaświadczenia wydawane są do 26 czerwca, a na II turę do 10 lipca. Osoby, które otrzymały zaświadczenie przed I turą, nie muszą ubiegać się o nie ponownie przed kolejną, jeżeli się odbędzie, gdyż przy pierwszym wniosku wydawane są od razu dwa zaświadczenia na I i II turę.

Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania musi zostać sporządzone pisemnie i zawierać: imię, nazwisko, nr PESEL wyborcy, a także dane pełnomocnika. Musi zawierać także informację, że dokument dotyczy odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta RP 2020.