"Wirtualny Szyfrokontener", czyli jak złamać kod Enigmy bez wychodzenia z domu

Autor: Redakcja: JZ UMP fot. UMP
REKLAMA

"Szyfrokontener", gdzie stacjonarnie prezentowana jest multimedialna wystawa Pogromcy Enigmy, przeniósł się do sieci. Już teraz na ekranie własnego komputera można poznać historię kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej oraz samemu podjąć się takiego wyzwania.

W wyniku epidemii koronawirusa wiele poznańskich instytucji kultury z konieczności przeniosło swoją działalność do internetu. Teraz dołączył do nich także "Szyfrokontener", który już można zwiedzać online.

Na wirtualną ekspozycję składają się plansze informacyjne opowiadające o niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma oraz pracy jej pogromców, poznańskich matematyków - Zygalskiego, Rejewskiego i Różyckiego. Zwiedzający zdobędą również wiedzę na temat kryptologii i będą mieli okazję wykorzystać ją w praktyce - szyfrując i łamiąc proste szyfrogramy.

Zlokalizowany przed CK Zamek "Szyfrokontener" jest zapowiedzią powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma. Nowa atrakcja miasta będzie ulokowana w samym jego sercu - w budynku Collegium Martineum UAM, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Pierwsi zwiedzający będą mogli przekroczyć próg Centrum już w 2021 roku.

Wystawa Pogromcy Enigmy online.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA