“Odmień swoje podwórko” – rozpoczyna się 11. edycja akcji

Już po raz 11. organizowana jest akcja „Odmień swoje podwórko” , której celem jest z jednej strony zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz najbliższej okolicy, a z drugiej uatrakcyjnienie terenów w mieście i zagospodarowanie przestrzeni. W tym roku hasłem przewodnim akcji są „Zielone Podwórka”.

Już od kilku lat w ramach akcji promowane jest zaangażowanie lokalnej społeczności w działania na rzecz wspólnego dobra. Jednocześnie to ciekawy sposób na uatrakcyjnienie oraz zagospodarowanie terenu.

Działania skierowane są do użytkowników, właścicieli i zarządców terenów publicznych i niepublicznych, takich jak np. podwórka budynków mieszkalnych wielorodzinnych, fragmenty placów, ulic, skwerów, osiedli mieszkaniowych, położonych w granicach działania osiedli: Stare Miasto, Główna, Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria, Wilda, Św. Łazarz i Jeżyce.

Tegorocznym hasłem przewodnim są „Zielone Podwórka”, dzięki czemu coroczna akcja połączy się z działaniami na rzecz miejskiego mikroklimatu. Organizatorzy wskazują m.in. na zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych, zagospodarowanie wód opadowych czy wprowadzanie i przywracanie zieleni w ścisłej miejskiej zabudowie.

„Odmień swoje podwórko” to dwuetapowa akcja. Pierwszym jest etap projektowy, na który składa się przygotowanie zagospodarowania i ożywienia lokalnych przestrzeni z możliwością konsultacji z ekspertami w zakresie kształtowania terenów zielonych. W tym roku będą się one odbywać w trybie zdalnym w czerwcu.

Drugi etap ma charakter terenowy, który oznacza rozpoczęcie zaplanowanych działań. Ten etap przewidziano na okres września i października.

W ramach akcji, Miasto jako organizator zapewnia uczestnikom pomoc:

– pomoc ekspertów w zakresie kształtowania terenów zielonych,
– materiały dotyczące rozwiązań opartych na przyrodzie (ang. nature-based solutions),
– nagrody w konkursie projektów, stanowiące uzgodnione elementy powstałych koncepcji lub projektów np. sadzonki roślin, ziemia ogrodnicza, urządzenia do zbierania deszczówki, narzędzia ogrodnicze oraz urządzenia małej architektury itp., które zostaną dostarczone przez organizatora w drugim, terenowym etapie akcji, zgodnie z regulaminem akcji

W tym roku ok. 70% wartości nagrody przewidzianej dla każdego zespołu będą stanowić rośliny, ziemia i inne elementy wspierające ekologiczne rozwiązania.

O zakwalifikowaniu zespołu projektowego do akcji zdecydują:

– prawidłowo wypełniony formularz zgłoszenia i spełnione warunki regulaminu akcji i niniejszego ogłoszenia;
– kolejność zgłoszenia;
– ocena stanu zagospodarowania zgłoszonego terenu dokonana przez organizatora.

Formularz zgłoszeniowy, szczegółowy opis akcji oraz regulamin są dostępne online.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 7 czerwca pod adresem mailowym rewitalizacja@um.poznan.pl.