Znane są nazwiska kandydatów do tegorocznych tytułów Honorowego Obywatela i Zasłużonych dla Miasta Poznania

Znane są już nazwiska osób i instytucji, które mogą uzyskać tegoroczne tytuły Miasta Poznania – Honorowego Obywatela/Obywatelki oraz Zasłużonego/Zasłużonej dla Miasta Poznania. Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru spośród propozycji podejmą miejscy radni.

W tym roku do tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Poznania została zgłoszona prof. Maria Siemoniow, czyli ceniona na całym świecie specjalistka w dziedzinie chirurgii i transplantologii. Jako jedna z pierwszych na świecie przeprowadziła udaną operację niemal całkowitego przeszczepu twarzy. Pochodzi z Krotoszyna i jest absolwentką Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny) im. Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł lekarza. Pomimo aktualnej pracy w USA nadal utrzymuje współpracę z poznańską uczelnią medyczną. Dzięki temu udało się zorganizować m.in. stypendia dla poznańskich stażystów w klinice w Cleveland.

Z kolei do tytuły Zasłużony dla Miasta Poznania zaproponowano w tym roku cztery osobę oraz jedną jednostkę.

Wśród kandydatów jest Ilona Dworak-Cousin, izraelska działaczka społeczno-kulturalna polsko-izraelskiego pochodzenia. Dzięki jej zaangażowaniu podpisano umowę o miastach partnerskich między Poznaniem a miastem Ra’anana w Izraelu.

Drugim kandydatem jest prof. Tomasz Jasiński, profesor historii na UAM, a także dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.

Wśród osób, które mogą otrzymać tytuł znalazł się również Maciej Musiał, który w latach 80. był aktywnym działaczem Solidarności, a w latach 1997-2000 pełnił funkcję wojewody poznańskiego i wielkopolskiego, a następnie (2000-2001) był szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka. To także były dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Ostatnią z osób jest Andrzej Porawski, jeden z pionierów samorządu w Poznaniu i Polsce, a w latach 90. radny Miasta Poznania, członek Zarządu Miasta, wiceprzewodniczący Rady Miasta. Pełni także funkcję dyrektora Biura Związku Miast Polskich od czasu reaktywowania. organizacji.

Ostatnią z propozycji jest Akademia Muzyczna im. Paderewskiego w Poznaniu, która w tym roku obchodzi setną rocznicę swojego istnienia i w istotny sposób wpływała i nadal wpływa na rozwój kultury w stolicy Wielkopolski i wśród mieszkańców.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w drodze głosowania przez miejskich radnych. Projekty prawdopodobnie będą poddane pod głosowanie podczas pierwszej sesji Rady Miasta w czerwcu.