"Wygaszanie" szpitali jednoimiennych. Co z placówkami w Wielkopolsce?

Autor: A. Karczewska fot. x-news
REKLAMA

W ostatnim czasie rząd zapowiedział stopniowe wygaszanie szpitali jednoimiennych nakierowanych na walkę z epidemią i pomoc zakażonym koronawirusem. Na początek do normalnego funkcjonowania miały wracać placówki w województwach, w których jest więcej niż jeden taki szpital, pod warunkiem, że liczba zakażeń w regionie spada. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk przedstawił plan dotyczący przyszłości wielkopolskich szpitali jednoimiennych w Poznaniu i Wolicy.

Według początkowych założeń, w czerwcu miało rozpocząć się wygaszanie szpitala jednoimiennego w Wolicy, który miał wrócić do swojego normalnego funkcjonowania jeszcze sprzed drugiej połowy kwietnia, gdy trafiali do niego pacjenci także z innymi chorobami. Z uwagi jednak na wzrost liczby zakażeń w województwie w ostatnim czasie, szczególnie na południu regionu, wojewoda podjął decyzję o przełożeniu terminu „wygaszania”.

Oznacza to, że w Wielkopolsce nadal będą funkcjonować dwie placówki jednoimienne - w Poznaniu oraz Wolicy. Nie oznacza to jednak, że sytuacja się nie zmieni. Od 1 czerwca w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu zostaną zlikwidowane 134 rezerwowe łóżka, co oznacza, że liczba wszystkich dostępnych zmniejszy się do 406.

W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, dalsze decyzje będą podejmowane przez wojewodę na bieżąco. Jeśli liczba zakażeń będzie się stale zmniejszać, to prawdopodobnie rozpocznie się kolejny etap przywracania funkcjonowania szpitalu w standardowym trybie.

Obecnie w poznańskim szpitalu hospitalizowanych jest 96 osób, natomiast w Wolicy jest 76 pacjentów.

Szpitale jednoimienne powstały na początku epidemii w Polsce. Przekształcone w nie placówki miały w pełni skupić się na leczeniu osób zakażonych koronawirusem. Skupienie w jednym miejscu sił i środków miało z jednej strony zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsc dla hospitalizowanych, a z drugiej wdrożyć odpowiednie procedury bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka przeniesienia wirusa na inne niż zakaźne oddziały w danej placówce. Pacjenci z pozostałych oddziałów zostali przeniesieni do innych szpitali w poszczególnych miastach lub województwach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA