Kolejna podpoznańska gmina zakłada łąki kwietne

Autor: Redakcja Codzienny Poznań; Kurier PAP fot. UM Mosina
REKLAMA

Gmina Mosina w ramach kampanii #żyjdrowo będzie promowała zakładanie łąk kwietnych. W ubiegłym roku udało się założyć pierwszą taką łąkę.

"Obecnie łąka kwietna cieszy się dorodnymi roślinami i coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy" - chwali samorząd w komunikacie.

Dlaczego warto zakładać łąki kwietne?

Głównym powodem zakładania łąk kwietnych jest próba połączenia wartości użytkowych trawników z wartościami przyrodniczymi trwałych użytków zielonych. Ale o ile rolnik na swojej łące stara się tak gospodarować, aby mieć jak najwięcej roślin cennych jako pasza dla zwierząt, tak łąki zakładane w miastach skupiają się na wartościach estetycznych. Chodzi więc o to, by było jak najwięcej kwiatów i aby kwiaty te kwitły w możliwie długim okresie.

Kolejnym ważnym powodem zakładania łąk kwietnych jest dbałość o środowisko – na łące znajduje się znacznie więcej gatunków roślin niż na tradycyjnym trawniku, rośliny te stanowią schronienie i bazę pokarmową dla znacznie większej grupy zwierząt.

Ostatnim ważnym powodem są  oszczędności finansowe, które są spowodowane mniejszą ilością zabiegów: koszenia i odchwaszczania.

Łąki kwietne zakładane są również w innych miastach i miasteczkach, także m.in. w Poznaniu, gdzie w ostatnich latach właśnie w ten sposób zagospodarowywana lub planowana jest część terenów.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA