Bezdotykowe dezynfekatory w pojazdach i powrót funkcjonowania przystanków na żądanie

Autor: A. Karczewska fot. ZTM Poznań
REKLAMA

W poniedziałek zostanie przywrócone standardowe funkcjonowanie przystanków "na żądanie" na liniach dziennych. Dzięki temu ma poprawić się płynność przejazdów autobusów komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów, w pojazdach będą montowane bezdotykowe pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Zarówno w Poznaniu jak i podpoznańskich miejscowościach obsługiwanych przez ZTM Poznań przystanki, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem ze strony pasażerów funkcjonują według statusu przystanku "na żądanie". Autobusy zatrzymują się na nich jedynie wtedy, gdy ktoś znajduje się na przystanku lub któryś z pasażerów wciśnie przycisk sygnalizując, że chce tam wysiąść.

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, mając na uwadze bezpieczeństwo pasażerów i ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa, ZTM kilka tygodni temu wprowadziło zmiany. Autobusy zatrzymywały się na wszystkich przystankach na trasie, by pasażerowie nie musieli dotykać wspólnych powierzchni jakimi są np. przyciski "STOP" w pojazdach.

W związku z coraz większym ruchem pasażerskim, a także zwiększonym natężeniem ruchu kołowego na drogach, w nawiązaniu także do znoszonych kolejnych obostrzeń sanitarnych, od poniedziałku, 25 maja, przystanki o statusie "na żądanie" powrócą do standardowego funkcjonowania. Ma to upłynnić przejazd autobusów na trasie.

Oznacza to, że kierowca nie zatrzyma się na przystanku „na żądanie”, jeżeli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu (poprzez naciśnięcie przycisku „stop” lub „drzwi”), a na przystanku nie będzie widocznych osób oczekujących na przyjazd pojazdu.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów MPK Poznań będzie sukcesywnie montowało bezdotykowe dezynfekatory w swoich pojazdach. Urządzenia te będą montowane przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach i tramwajach. Są wyposażone w czujniki, a dzięki szybkiej reakcji na podłożenie rąk skorzystanie z nich nie będzie tamować ruchu wśród wsiadających/ wysiadających.

Bez zmian pozostanie zasada otwierania przez kierowcę lub motorniczego wszystkich drzwi na przystankach, na których zatrzymuje się pojazd.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA