Wystawa czasowa poświęcona Janowi Lubrańskiemu w Bramie Poznania już dostępna dla zwiedzających w realu i w wersji on-line w formie filmu!

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

W pierwszym etapie uruchamiania Brama Poznania udostępnia zabytkowy budynek Śluzy Katedralnej zapraszając do zwiedzania wystawy czasowej W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego już od 19 maja!

Wybitna postać i wszechstronna działalność biskupa Jana Lubrańskiego, którego pięćsetna rocznica śmierci przypada w maju tego roku, wciąż pozostają mało znane bądź istnieją w świadomości wielu mieszkańców miasta jako zbiór kilku ogólników.

Celem wystawy czasowej poświęconej temu niezwykłemu poznańskiemu biskupowi jest przedstawienie jego sylwetki i osiągnięć, ale także wszechstronne zaprezentowanie czasów, w których przyszło mu działać. Nasz bohater żył w szczególnym momencie dziejowym – na przełomie średniowiecza i renesansu, epok, których idee przenikały się nawzajem. 

Jana Lubrańskiego można określić  jako znakomitego reprezentanta intelektualistów tamtych czasów. Świetnie wykształcony, zainteresowany kulturowymi nowinkami, zdecydował się wybrać tradycyjną karierę duchownego. Miał świadomość, że wzniosłe fundacje sakralne i inwestycje w dziedzinie kultury i edukacji muszą iść w parze z dbałością o sprawy przyziemne. Lubrański zamawiał cenne dzieła sztuki i zlecał remonty świątyń, ale jednocześnie fundował szpitale, wodociągi i bruki uliczne. Starał się, aby jego działania miały trwałe podstawy – zarówno ideowe, jak i materialne. Jego myślenie o przyszłości zakorzenione było w pamięci o przeszłości. Na rzeczywistość patrzył wieloaspektowo, nie zapominając o sprawach wzniosłych i przyziemnych, co podkreślono w dedykacji na jego nagrobku, określając Lubrańskiego jako biegłego w DIVINIS ET HUMANIS LITERIS – [w] księgach boskich i ludzkich.

Bardzo ciekawa narracja, nastrojowa muzyka i bogata ikonografia prezentowane na wystawie pozwolą z pewnością oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat dwóch epok: średniowiecza i renesansu oraz odkrywczo spojrzeć na Europę, Polskę i Poznań z tej perspektywy dziejowej. Wystawie towarzyszy folder, za pomocą, którego można wybrać się na indywidualny spacer po Ostrowie Tumskim śladami Jana Lubrańskiego. Szczegóły dotyczące wystawy i zasad zwiedzania zgodnie z aktualnymi przepisami sanitarnymi na: https://bramapoznania.pl/otwieramy-sluze-kateralna

Zwiedzanie eskpozycji  W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego  możliwe  jest także online z wyjątkowym komentarzem  kuratora wystawy prof. Igora Kraszewskiego: 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA