W przyszłym tygodniu ruszą prace zasadnicze przy budowie trasy tramwajowej na Naramowice i przebudowie układu drogowego

Autor: A. Karczewska wizualizacja, grafika/vid. UMP
REKLAMA

Pod koniec przyszłego tygodnia zmieni się organizacja ruchu na ul. Naramowickiej w związku z rozpoczęciem zasadniczych prac przy budowie trasy tramwajowej na Naramowice i przebudowie infrastruktury drogowej. Jeszcze w tym roku tramwaje będą mogły pojechać do przystanku przy ul. Włodarskiej.

Generalny wykonawca robót przejął już plac budowy na odcinku do pętli Wilczak do ul. Lechickiej. Niedługo rozpocznie m.in. frezowanie starej nawierzchni, roboty ziemne oraz przebudowa kolidującego uzbrojenia terenu. Tymczasowe łączniki na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej, a także wytyczone buspasy mają ułatwić poruszanie się w okolicy. Miasto chce, by okoliczni mieszkańcy nie czekali z przesiadką na transport zbiorowy do czasu wybudowania trasy i już w czasie budowy korzystali z komunikacji miejskiej. Wytyczone buspasy mają zapewnić dogodny przejazd autobusów, które zostaną skierowane w ten rejon, a to z kolei ma sprawić, że część kierowców przesiądzie się do komunikacji zbiorowej, dzięki czemu zmniejszy się natężenie ruchu kołowego.

„Komunikacja miejska będzie najlepszym wyborem w czasie objazdów. Jej funkcjonowanie ułatwią wprowadzone w tym miesiącu buspasy. Na czas inwestycji przygotowano ich kompleksową siatkę. Skorzystają z nich autobusy linii obecnie obsługujących Winogrady, Naramowice i Piątkowo. Poruszać się po nich będą mogły także rowery, motory, motocykle, pojazdy elektryczne, taksówki i służby miejskie. W czasie pierwszego etapu zasadniczych prac i zamknięcia ul. Naramowickiej trasy zmienią trzy linie autobusowe - 151, 167 i 911 - które skorzystają z tymczasowych buspasów na ulicach: Lechickiej, Murawa, Słowiańskiej i Szelągowskiej. Zwiększy się również częstotliwość kursowania linii 144 i 146, które dowozić będą mieszkańców Naramowic do Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Warto więc rozważyć pozostawienie samochodu w domu i wybrać komunikację miejską lub rower.”
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta PoznaniaDzięki uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, możliwe jest rozpoczęcie prac.

„To bardzo istotny krok w całym procesie inwestycyjnym, bo można przystąpić do budowy nowych odcinków trasy. Oczywiście rozpoczęcie zasadniczych robót to bardzo ważne wydarzenie, ale tak naprawdę prace nad inwestycją trwają już od dawna. To m.in. przygotowanie dokumentacji projektowej, przebudowa pętli Wilczak, badania archeologiczne, wyburzenia kolidujących budynków, a także opracowanie tymczasowej organizacji ruchu z siatką buspasów. Wykonawca zadeklarował, że jest gotów przeprowadzić kolejne prace tak, byśmy już za rok mogli dojechać tramwajem do ul. Włodarskiej”
Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje MiejskieWraz z rozpoczęciem prac wprowadzona zostanie zmieniona organizacja ruchu, która zacznie obowiązywać od nocy z 29 na 30 maja.

Ulica Naramowicka zostanie zamknięta na dwóch odcinkach, czyli od ul. Słowiańskiej do zjazdu przy ul. Naramowickiej 31 oraz od ul. Serbskiej do ul. Lechickiej. Możliwe będą jednak zjazdy na poszczególne posesje.

Przejezdne w obu kierunkach będą ulice, które przecinają ul. Naramowicką - ul. Serbska oraz ul. Włodarska/Ziarnista. Dojazd do poszczególnych posesji zostanie zachowany, podobnie jak ruch pieszych i rowerzystów (w zależności od postępu robót, może on zostać wytyczony tymczasowymi trasami).

Już wcześniej przeniesiono również stację  „Wilczak” Poznańskiego Roweru Miejskiego i strefę wypożyczeń „Włodarska”.

Choć skrzyżowanie z ul. Lechicką nie zostanie całkowicie zamknięte, to zmieni się organizacja ruchu - w ramach prac przygotowawczych powstają tam specjalne łącznice, które umożliwią wyłączenie centrum skrzyżowania przy zachowaniu części relacji. Jedną łącznicę przewidziano przy stacji paliw Lotos (północno-zachodnia strona). Drugą natomiast w ciągu ul. Lechickiej, w relacji wschód-zachód. Ponadto jezdnia ul. Lechickiej została poszerzona pomiędzy ul. Murawa a wjazdem na stację paliw, dzięki czemu możliwe było wyznaczenie buspasa. W przeciwieństwie do pozostałych pojazdów, autobusy będą mogły skręcić z ul. Lechickiej od strony mostu Lecha w lewo w ul. Murawa, a także w lewo w ul. Naramowicką z wykorzystaniem łącznika przy stacji paliw Lotos.

Dodatkowo, wprowadzony zostanie zakaz poruszania się po ul. Lechickiej pojazdów o masie 16 ton, który będzie obowiązywał na odcinku od ul. Serbskiej do Ronda Obronickiego w godzinach szczytu komunikacyjnego, czyli między 7:00 a 9:00 oraz między 15:00 a 18:00.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA