Nagroda Artystyczna Miasta Poznania i Stypendium Miasta Poznania - znane są nazwiska tegorocznych laureatów

Autor: A. Karczewska fot. pixabay/poglądowa
REKLAMA

Malina Prześluga-Delimata została tegoroczną laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. Zaprezentowano także nazwiska osób, które otrzymają stypendia Miasta Poznania.

Nagroda Miasta Poznania przyznawana jest osobom wyróżniającym się w środowisku kultury, którzy swoją działalnością przyczynili się lub przyczyniają do promowania kultury w Poznaniu i mają znaczący wpływ na jej tworzenie.

W tym roku Kapituła działając pod przewodnictwem prof. Waldemara Kuligowskiego postanowiła uhonorować Malinę Prześlugę-Delimatę. Nagroda została przyznana „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wrażliwy i niedyskryminujący język oraz traktowanie młodego odbiorcy jak poważnego partnera do rozmowy o współczesnym świecie”.

Malina Prześliga-Delimata od lat związana jest z Teatrem Animacji w Poznaniu jako kierowniczka literacka i dramaturg. W swoim dorobku ma kilkanaście książek dla dzieci, a także kilkadziesiąt nagradzanych tekstów dramatycznych. Jej sztuki wielokrotnie adaptowano w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce i poza jej granicami.

Jak przyznaje laureatka, Nagroda Artystyczna Miasta Poznania to dla niej ogromne wyróżnienie i ma dla niej szczególne znaczenie.

„Spotkało mnie w życiu kilka wyróżnień, ale ta nagroda jest dla mnie szczególna. Szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie - otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie. My, artyści, tkwimy w tymczasowym niebycie, czekamy aż nas "odmrożą", na szarym końcu, a przecież bez sztuki, bez kultury ludzie przestają być ludźmi. Nagroda Artystyczna Miasta Poznania - przyznana tak samo jak w latach ubiegłych - pozwala uwierzyć, że "jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.”
Malina Prześluga-Delimata, laureatka Nagrody Artystycznej Miasta PoznaniaJako autorka tekstów piosenek stoi zarówno za płytami ilustrującymi dźwiękowo spektakle Teatru Animacji, jak i za utworami formacji Chór Czarownic.

Wraz z ogłoszeniem nazwiska laureatki Nagrody, przekazano również informację na temat tegorocznych stypendystów, którym przyznano Stypendia Artystyczne Miasta Poznania. Wśród wyróżnionych osób zdecydowaną większość stanowią te specjalizujące się w sztukach wizualnych.  Stypendium przyznano dziewięciu młodym twórcom. Są to: Miłosz Cirocki, Dominika Czerniak-Chojnacka, Zuzanna Maria Głowacka, Kinga Grzybowska, Natalia Karczewska, Kasia Lins, Urszula Lucińska, Jana Shostak, Damian Sobkowiak.

W tym roku, z uwagi na ograniczenia wprowadzone w związku ze stanem epidemii w Polsce, nie będzie tradycyjnej uroczystej gali. Wręczenie Nagrody i Stypendiów odbędzie się w formie kameralnych spotkań, przy zachowaniu aktualnych wymogów bezpieczeństwa.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA