Już ok. 21,5 tysiąca pasażerów złożyło wniosek o zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet ZTM Poznań

Autor: Codzienny Poznań AK ZTM fot. archiwum ztm
REKLAMA

Od połowy marca do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już prawie 21,5 tysiąca wniosków o zwrot opłat za niewykorzystany bilet okresowy, w związku ze stanem epidemii jaki został wówczas ogłoszony. Środki trafiły już na konta ok. 3,5 tysiąca pasażerów, a ZTM prosi o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

Jak informuje ZTM, z uwagi na duże zainteresowanie zwrotem środków za bilety okresowe, czas oczekiwania na odpowiedź mocno się wydłużyła, szczególnie z uwagi na zmianę sposobu funkcjonowania pracowników w czasie stanu epidemii oraz kłopoty kadrowe, jakie wynikają z obecnej sytuacji.

Obecnie rozpatrywanych jest ok. 300 wniosków dziennie, jednak ZTM podkreśla, że ma także szereg innych obowiązków, wniosków i zadań do wypełnienia, dlatego nie może w całości poświęcić się kwestii zwrotów. Jednocześnie zarząd zapewnia, że każdy klient otrzyma odpowiedź po dokładnej analizie i weryfikacji.

Zgodnie z zapisami Regulaminu Przewozów ZTM zwrot dotyczy całości kwoty w momencie, kiedy nie rozpoczął się jeszcze termin obowiązywania biletu, bądź też kwoty za niewykorzystaną część biletu, w momencie, kiedy termin obowiązywania biletu już się rozpoczął. Wniosek o zwrot należności za bilet okresowy można złożyć za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie PEKA lub przesłać na adres e-mail: ztm@ztm.poznan.pl, podając imię, nazwisko, adres oraz numer UID karty PEKA. W obu przypadkach konieczne jest podanie numeru konta bankowego, na który ma być dokonany zwrot.

Możliwość zwrotu dotyczy zakupionego biletu okresowego imiennego: normalnego, Metropolitalnego, ulgowego oraz Biletu Metropolitalnego z Ulgą. Z uwagi na wyjątkowość sytuacji przyjmowane są również wnioski dotyczące zwrotu biletów specjalnych, takich jak np. bilet semestralny, jednak w odniesieniu do nich każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. W tych wyjątkowych okolicznościach nie jest konieczny paragon potwierdzający zakup biletu.

Wnioski o zwrot przyjmowane są także w jednym z 7 czynnych Punktów Obsługi Klienta ZTM:

- Górczyn - dworzec autobusowy,

- Ogrody - pętla tramwajowa (punkt znajduje się w budynku przy pl. Waryńskiego 9),

- Rondo Kaponiera (poziom -1),

- Os. Sobieskiego - dworzec autobusowy,

- Dębiec - pętla tramwajowa,

- dworzec autobusowy Śródka, 

- Centrum Handlowe przy pl. Wiosny Ludów (wejście od ul. Strzeleckiej).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA