"Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za bezpieczeństwo dzieci, ale i personelu" - miasta apelują o testy na obecność koronawirusa dla pracowników oświaty

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

W związku ze znoszeniem kolejnych obostrzeń wprowadzonych z uwagi na stan epidemii koronawirusa w kraju, Unia Metropolii Polskich zaapelowała do rządu o przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa dla pracowników żłobków, przedszkoli i szkół, które decyzją rządu mają być stopniowo otwierane i przyjmować pod swoją opiekę dzieci.

Wspólny wniosek włodarzy miast i metropolii ma związek z sytuacją w Łodzi, gdzie władze miasta przebadały 3337 pracowników placówek oświatowych, które miały zostać ponownie otwarte 18 maja. Jak się okazało, u 14% z nich, choć nie zgłaszali żadnych objawów ani w czasie tuż przed przeprowadzeniem testu ani wcześniej, wynik na obecność przeciwciał okazał się być pozytywny lub wątpliwy. Oznacza to, że albo ich organizmy są właśnie w trakcie zwalczania Sars-Cov-2 albo przebyły zakażenie bezobjawowo wcześniej. U tych 14% wykonywane są obecnie kolejne badania.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podkreśla, że miasta muszą zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko dzieciom, ale także pracownikom w żłobkach, przedszkolach i szkołach, jeśli mają do nich powrócić dzieci. Jednocześnie przyznaje, że samorządy nie negują konieczności stopniowego otwierania placówek oświatowych, by gospodarka mogła powoli się otwierać po przymusowym zwolnieniu, a rodzice i opiekunowie dzieci mogli powrócić do pracy.

"Po wynikach w Łodzi żądamy przeprowadzenia testów dla pracowników żłobków, przedszkoli i szkół . To kwestia odpowiedzialności za zdrowie tych osób. Wiele z nich jest w wieku, który stwarza zagrożenie w przypadku zakażenia koronawirusem. Popieramy otwieranie żłobków, przedszkoli i szkół. Wiemy, jak ważne jest to dla gospodarki i dla rozwoju osobistego dzieci. Musimy jednak dbać o bezpieczeństwo. Powszechne testowanie, a następnie izolacja zakażonych jest jedynym sposobem ochrony najstarszych i najsłabszych przed ciężkimi powikłaniami wywołanymi przez koronawirusa."
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Wiele osób wskazuje również na sytuację na Śląsku, gdzie w ostatnich tygodniach dziennie odnotowuje się po ok. 100 lub więcej przypadków zakażenia, z czego zdecydowana większość zakażonych nie wykazuje objawów.

W takiej sytuacji, gdy osoba zakażona będze w przedszkolu czy szkole, może narazić na zakażenie nie tylko pozostałych pracowników, ale również dzieci i ich rodziny. Osobną kwestią jest także to, że w ten sam sposób dzieci przechodzące zakażenie bezobjawowo mogą przekazać wirusa kolegom i koleżankom czy opiekunom w placówce.

Unia Metropolii Polskich apeluje o wydanie dyspozycji Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, by w ramach swoich uprawnień podjął w trybie pilnym decyzje o skierowaniu na badania testami genetycznymi wszystkich pracowników żłobków i pracowników oświaty, mających bezpośredni kontakt z dziećmi.

Jak wskazano, testy genetyczne są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)  - choć są bardziej skomplikowane niż testy immunologiczne, dają jednak większą pewność rezultatów.

"Domagamy się jak największej liczby testów w imieniu wszystkich samorządowców, z którymi rząd nie próbował nawet konsultować swoich decyzji."
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

W Unii Metropolii Polskich zrzeszonych jest 12 głównych miast Polski: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA